niedziela, 28 stycznia 2018

Czy kupować waluty?

Waluty rzadko goszczą w moim portfelu. Od czasu do czasu pogrywam dla sportu na kontraktach udostępnianych przez GPW. Pojawiło się pytanie: "czy kupić już dolara". Odpowiem szczerze: nie wiem. Krótkoterminowo waluty wydają się wyprzedane względem złotego, natomiast długoterminowo, w skali najbliższych kilku lat obstawiam lepsze czasy dla złotego.

Zacznijmy od indeksu dolara. Seasonal average:

Początek roku zdecydowanie odbiega od wzorca sezonowego, bo indeks dolara zdążył już stracić 4.23% w miesiącu, w którym statystycznie zyskiwał najmocniej. Mamy zatem bardzo nietypowy początek roku. Spójrzmy na USDPLN:Ja tu nie widzę sygnału kupna. Krótkoterminowo może być jakaś korekta, widzimy że poziom 3.3x miał jakieś znaczenie w czasie wzrostów z 2014 roku, ale dopiero na poziomie 3.15 widzę istotne wsparcia.

Euro:

Istotne wsparcie widzę dopiero na 4.06, więc również za wcześnie dla mnie na kupno.

Frank:

Franka również teraz nie kupię, choć ostatnio zachowuje się trochę lepiej. Jak widać ma podstawy do korekty.

Funt:

Funt stracił najwięcej względem złotego i zmaga się z dość mocno nachyloną linią bessy. Szybka korekta spadków nie zdziwiłaby mnie, ale również nie widzę podstaw do długoterminowej zmiany trendu na wzrostowy.

Reasumując: na dolarze, franku i funcie pojawiły się krótkoterminowe podstawy do korekty spadków. Gdyby do niej doszło, euro raczej nie pozostałoby z boku. Osobiście nie traktowałbym ich jednak jako długoterminowych sygnałów odwrotu od polskiego rynku. Prędzej będę nastawiał się na skracanie dolara, jeśli dojdzie do korekty i mocniejszego wykupienia na USDPLN.

14 komentarzy:

 1. Dedek to na ten moment odpuściłeś kupno akcji?jak głeboką korektę przewidujesz?w moim przeczuciu jeszcze w tym roku będzie nowy rekord na wig20 .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, trzymam się wciąż scenariusza z listopada (kupno akcji w listopadzie, oddanie w styczniu i czekanie na wtórny dołek). Liczę zatem, że w lutym-marcu akcje będą spadać i wrócę do budowania długoterminowej pozycji na małych spółkach. Gdyby WIG20 mocniej spadł, również otworzę pozycje średnio lub krótkoterminowe na silnych wsparciach.

   Usuń
 2. Tak spojrzałem na akcję i z tych mniejszych Agora będzie u mnie na celowniku ,pamiętam że też się nią interesowałeś.Vistulę odpuściłem parę tygodni temu i okazja do zarobku uciekła :-),asbis się nawet sprawdził,trzeba zrobić rekonesans po spółkach ,masz jakieś na celowniku na przyszłość?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wybrałeś już sobie zagranicznego brokera?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wciąż nie. Czekam na tąpnięcie na rynku, potem będę działał.

   Usuń
  2. O prosze, Twoj plan zdaje sie byc w pelni realizowany !
   Skutecznie analizujesz rynek :)

   Usuń
 4. a nie boisz się tego jak zaczniesz wracać na swig 80
  http://stojeipatrze.blogspot.com/2018/02/przewazanie-misiow-przez-ofe-i-tfi-przy.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bałbym się, gdyby musieli kupować i kursy momentalnie by odjechały. Jeśli będą sypać, to bać się można tylko przymusowych wykupów po zaniżonych cenach. Łatwo sobie wyobrazić potencjalne układy sypacza z "inwestorem strategicznym" pod przejęcie spółki.

   Usuń
 5. Może najprościej będzie zapolować na etf w20,mamy spadki trudno jednak określić jak głębokie one bedą,zachowanie inwestorów jednak może wskazywać że potencjał spadków jest mniejszy od potencjału wzrostu,każda oznaka osłabienia odbierana jest jako początek większego ruchu co jest lekko podejrzane..

  OdpowiedzUsuń
 6. Dedek czy o takie tąpnięcie Ci chodziło czy liczysz na większę ,kupujesz czy czekasz jeszcze,ja już podbieram stalprodukt po troszku,mam wrżenie że ktoś pilnuje okolic 500zl może jakieś wezwanie w pryszłosći...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że czasowo będzie to dłużej trwało. Może być jak w 1987, szybki kraszek, ale potem jeszcze miesiące na zajęcie dobrej pozycji.

   Usuń
 7. Co sądzisz dedek o srebrze? Możesz pokusic się o jakiś scenariusz? Nadal masz negatywny sentment do surowców?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do surowców nie jestem negatywnie nastawiony, uważam że w następnych latach będą drożały (mam nawet spekulacyjną pozycję na pszenicy). Natomiast kruszce jeszcze przez lata mnie nie interesują, bo zakładam że obecna sytuacja to odpowiednik połowy lat 80-tych, czyli jeszcze przynajmniej dekada nim kruszce staną się tanie.

   Usuń
  2. Dedek, spójrz na kawę kc.f - tu można też spróbować np przez certy, tylko oczywiście przydałoby się do tego jeszcze jakieś odreagowanie na USD

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca