poniedziałek, 17 listopada 2014

GPW - jak nas widzą

W czwartkowym komentarzu napisałem, że czekam na piątkowe zamknięcie tygodnia, po którym mogą paść istotne sygnały średnioterminowe. Rynek chyba o tym wiedział, bo w ostatnich godzinach notowań kursy kilku spółek z WIG20 poszybowały w górę i zanegowały sygnały spadkowe.

W dłuższym ujęciu słabość polskich akcji widziana oczami zagranicy utrzymuje się, ale pamiętamy że jesteśmy w trendzie bocznym i przez ostatnie 3 lata istotne wsparcia były zawsze trampoliną do wzrostów. Przeanalizujmy sytuację WIG20USD:
na minus:
- odbił od linii bessy, zatem pozostaje w 7-letnim trendzie spadkowym,
- wyszedł dołem z formacji,
- średnie zakręciły w dół,
na plus:
- opadł na wsparcie linii trendu na RSI i silnego wsparcia w okolicach 40pkt,
- jest zatem na wsparciu w 3-letnim trendzie bocznym.3:2 dla niedźwiedzia to za mało, żeby aktywnie obstawiać spadki.

A tak prezentuje się Poland ETF Market Vectors:


Naniosłem na wykres numerki. To nie są żadne fale Elliotta, tylko punkty informacyjne do analizy:

1 - połowa krachowej świecy z sierpnia 2011, której nie udało się sforsować bykom - istotny opór,

2 - po wybiciu zielonej linii trendu wzrostowego nastąpiła 8-tygodniowa konsolidacja pod linią oraz pod średnimi, która zakończyła się kontynuacją spadków na początku października,

3 - kurs opadł na istotny poziom ~20.8,  który przez ostatnie lata wiele razy był wsparciem lub oporem, aktualnie biegnie tam 135-tygodniowa średnia krocząca,

4 - kurs walczy pod poziomem 40pkt na RSI (przebywanie pod tym poziomem na wykresie tygodniowym wiąże się zazwyczaj z rynkiem niedźwiedzia),

5 - gdyby doszło do kontynuacji spadków, kolejny ważny poziom obok 1 i 3 przebiega w okolicy 18.3.

----------

Reasumując:

Technicznie nie widzę żadnych przesłanek, żeby z punktu widzenia inwestora zagranicznego kupić długoterminowo polskie akcje, ponieważ:

- pokazują długoterminową słabość, więc nie można podłączyć się do trendu wzrostowego,

- nie są mocno przecenione po fazie paniki, więc nie ma okazji inwestycyjnych.

Nie oznacza to jednak, że mam zamiar skracać polski rynek. Gdyby piątek zakończył się czarną świecą, powstałyby sygnały spadkowe i szansa na paniczną wyprzedaż w bliższej przyszłości. Byki jednak zanegowały wymowę świecy tygodniowej, pozostaje więc bezpiecznie stać z boku i obserwować czy wcześniej nie pokaże czegoś "wielka trójca":7 komentarzy:

 1. jak zmini się widzenie GPW z zagranicy po spadku kursu dolara, wzroscie zlota i ropy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy jak zachowa się wtedy WIG20 :) Wiem, że spodziewana jest korekta na dolarze i ropie, a polskie indeksy oparte w dużej mierze o surowce powinny zachować się wtedy byczo. Tyle, że to jest przewidywanie z cyklu "what you think", natomiast powyższa analiza jest "what you see".

   Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oba indeksy wykonały korektę spadków, np. do wybitych dołem formacji, której towarzyszyłyby nowe maksy na WIG/WIG20. Mimo wszystko w dłuższym terminie nie jestem jeszcze bykiem.

   Usuń
 2. dedek co sadzisz o certach rcscsraopen? sporo uroslyzastanawiam sie czy nie warto byloby sie ich juz pozbyc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Gratulacje za zakup tych certów. IMO silne wsparcie biegnie w okolicach 73usd na ropie Brent (poziom konsolidacji z przełomu 2009/2010). Ostatnio pojawiło się wiele głosów, że ropa spadnie na 60, co może zwiastować lokalne przesilenie i korektę spadków. Obserwowałbym rubla - w 2008/2009 fala hiperbolicznego wzrostu usdrub trwała 7 miesięcy, teraz 5. Trzeba wyznaczyć poziom obrony zysków i wzięcia zysku. To jest integralna część własnego systemu.

   Czysto technicznie widzę szansę na ok. 228 za certyfikat, gdzie biegły ostatnie 2 lokalne szczyty i potem jakąś korektę. W długim terminie jestem niedźwiedzio nastawiony do ropy i będę czekał na różne silniejsze korekty wzrostowe, żeby kupić te certy, ale na krótkie zagrania (kilkuletnie uklepywanie dna).

   Usuń
  2. nie wytrzymalem i sprzedalem w okolicach 199 zl ale i tak z zadowalajacym mnie wynikiem. MZ trzeba obserwoawac ten rynek bo moze nadejsc odwrocenie trendu , moze p spotkaniu opec na koniec miesiaca . pozdrawiam. Marcous

   Usuń
  3. No i dobrze, ważne że ładny zysk. Indeksy i towary to nie akcje, że mogą w rok wykonać ruch 1000%. Jest mocniejszy zysk, to trzeba brać przed kontrą.

   Usuń
 3. usd/pln jakby się szykował na wybicie >3,40,gdzie przebiega linia po szczytach z 02/2009 i 06/2012

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails