czwartek, 26 lipca 2012

Czas kupować akcje, bo do końca roku przebijemy 2500 :)

Takie wnioski (patrz tytuł) wynikają z analizy wyników ankiety, którą zamieściłem na blogu 2 dni temu:
W tym miejscu chcę podziękować wszystkim czytelnikom za oddanie głosu, naprawdę nie spodziewałem się tak dużego odzewu. Zdecydowałem się opublikować już wyniki, gdyż choć liczba głosów wciąż rośnie, proporcje się nie zmieniają.

Spinnaker01 zaproponował, żeby ankieta pojawiła się na stałe na jednym z paneli bocznych. Na razie nie mam czasu na prowadzenie ciągłych badań. Ankiety będą się pojawiać co jakiś czas, w momentach które uznam za ważne. Pytania będą kombinowane, podobnie jak tutaj - jedno o pogląd na rynek, drugie o przewidywane poziomy indeksu. Odpowiedzi dosyć mnie zaskoczyły, nie wiem czy reprezentujemy:
a) ogół inwestorów,
b) inwestorów o niedźwiedzim skrzywieniu (jakie prezentowałem przez długi czas, choć ostatnio jestem bardziej bykiem),
c) inwestorów, którzy szukają czegoś więcej niż ranking lokat, a nagłówki medialne traktują jako znaki wyczerpywania się trendów.

Wydaje mi się, że jednak pasuje do nas odp. a) i warto w tym momencie rozejrzeć się za porządnymi spółkami. Jak powiedział Buffet "lepiej kupić bardzo dobrą spółkę w dobrej cenie, niż dobrą w bardzo dobrej cenie", a pare bardzo dobrych spółek ma już bardzo dobre ceny. Co oczywiście nie znaczy, że nie powinniśmy sobie pogrywać na krótko na pochodnych. Zalecam jednak ostrożność, bo Euro STOXX 50 wygląda jakby już zrobił podwójne denko:


Odnośnie mojego poglądu na rynek: nie będzie V-shaped recovery jak to miało miejsce w 2009 roku. Raczej długie bujanie w otoczeniu realnych problemów gospodarczych. Część spółek będzie rosła, inne utkną w miejscu, inne dalej będą spadały. Bardzo ważne będzie wyznaczenie tych spółek, które wykorzystają nowy cykl do wzrostów/odrabiania strat.

20 komentarzy:

 1. Pytanie o nastawienie inwestycyjne było trochę zbyt rozbudowane. Osobiście gram na spadki, ale nie uważam, że bessa potrwa jeszcze wiele miesięcy. Skąd przypuszczenie, że grający na spadki są inwestorami długoterminowymi?

  OdpowiedzUsuń
 2. Słuszna uwaga, nie było odpowiedzi dla grających na spadki, którzy czają się na start hossy. Powinna znaleźć się też opcja dla grających na konsolidację - od roku kto kupuje tanio a sprzedaje parenaście procent wyżej, ten zarabia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bessa sie jeszcze nie zaczela

  OdpowiedzUsuń
 4. Bessa w Stanach dopiero się zbliża, tymczasem Europa na kolanach szuka dna. Ostatni szczyt w USA buduje zazwyczaj kilka dużych blue chipów (coś jak u nas na wiosnę 2011, kiedy wzrosty robił praktycznie sam KGHM), a tam większość spółek jeszcze niedawno robiła nowe szczyty. Dlatego spodziewam się jeszcze przebicia 1500 na S&P500 jakimiś resztówkami. W tym czasie u nas zobaczylibyśmy wreszcie wzrosty, ale bez fajerwerków - tak jak bessa 2004-2005 była konsolidacją przed wzrostem, tak ta hossa może być karłowata i niewidoczna na wykresach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze napisał to anonimowy powyżej - moim zdaniem też bessa się jeszcze na świecie nie zaczęła. Na świecie po prostu kapitał został przemieszczony z gorszych do lepszych miejsc. TA bessa powinna nas ściągnąć BARDZO nisko :)

   Usuń
 5. @Dedek

  Bardziej miarodajne jest pewnie to:
  http://www.sii.org.pl/analizy/indeks,nastrojow,inwestorow.html

  i to:

  http://www.aaii.com/sentimentsurvey/

  Kontrariańsko jest K, czyli tak jak tu.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Dedek
  Co sądzisz o spółce CITYINTER ? Kolejny raz przesunęli premierę co mocno odbiło się na kursie spółki. Pomimo ambitnych planów z początku roku duże produkcje społki zostały przesunięte na 2013 - poza sniperem np. enemy front. Te przesunięcia spowodują, że najprawdopodobniej spółka zamknie rok stratą - nie do końca wiadomo jak dużo - nie wiadomo ile pieniędzy pochłoną prace nad dokończeniem gier. Obecny kurs to 20,88 moim zdaniem przed trwałym spadkiem ceny akcji poniżej 20 zł uchroniły duże zakupy prezesa społki ( pan Tymiński zakupił dzisiaj akcji za ponad 300 tysięcy).

  Czy twoim zdaniem warto inwestować w tą spółke teraz czy poczekać do konca roku aż będzie można oszacować jak duża będzie strata za 2012 i kiedy zostaną wydane główne produkcje spółki?

  Pozdrawiam: Dziecko hossy

  OdpowiedzUsuń
 7. DRAGHI'S PROPOSAL SAID TO INCLUDE BOND BUYS, RATE CUT, NEW LTRO , wejscie smoka= wejscie Mario:d

  OdpowiedzUsuń
 8. to co startować zaczynamy do 2500 na koniec roku ? od tygodnia dobieram spółki i L.

  Tomasz

  OdpowiedzUsuń
 9. KGHM, PZU , PGE warto podobierać z dużych.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam po weekendzie. W sprawie Cityinter - z branży gier komputerowych inwestuję tylko w jedną firmę - swoją :) Obawiam się, że to zbyt nieprzewidywalny i zmienny rynek, żeby spółka mogła przez lata generować zyski liczone w miliony. Może taki Disney, który wykreował 'nieśmiertelnych' bohaterów i obstawia wiele innych gałęzi rynkowych, które bazują na rozpoznawalności marki.

  Firmy w tej branży muszą co kilka lat zmieniać profil, pracownicy muszą wciąż śledzić zmiany na rynku urządzeń, a jednocześnie mieć wieloletnie doświadczenie w produkcji dużych projektów. Zazwyczaj nawet jak udaje się zgromadzić dobry zespół i środki na produkcję, ukończony tytuł nie chwyta i tonie w morzu podobnych produkcji.

  Obawiam się, że hossa producentów gier skończy podobnie jak deweloperzy. Blask CDP i City przyciągnął kapitał, powstało wiele mniejszych studiów, pojawi się większa konkurencja, nowe platformy, na które 'giganci' jeszcze nie mają softu i zacznie się upadek.

  Fajnie by było, gdyby CDP zaczął budować 'świat Wiedźmina': popularyzować książki Sapkowskiego, tworzyć gry internetowe, mobilne, RPG, planszowe, nowe powieści i komiksy w uniwersum, figurki, prawa do ekranizacji itd. Jest niewielka szansa, że dzięki dwóm udanym grom Witcher mógłby stać się globalnym pop-bohaterem, który pozwoliłby czerpać firmie długotrwałe korzyści.

  OdpowiedzUsuń
 11. >>Obawiam się, że hossa producentów gier skończy podobnie jak deweloperzy.<<

  Cze Dedi,
  Dobrze kombinujesz.

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam

  Czy jest możliwość skontaktowania się z właścicielem tego bloga? ponieważ chciałbym się zapytać czy jest możliwość napisania artykułu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam - mail do mnie: deedees (at) o2 (dot) pl

   Usuń
 13. Dedek, podbierasz jeszcze Colian, czy scenariusz spadkowy aktywowałeś i liczysz na 2T?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po wybiciu w dół lekko zredukowałem pakiet i ustawiłem się z K na 1.72 .

   Usuń
 14. Co myślisz o Action, to jeden z lepiej zarządzanych dystrybutorów, a mamy wybicie w dół i powoli cena robi się atrakcyjna ?

  OdpowiedzUsuń
 15. ACT zapali min 11pln

  OdpowiedzUsuń
 16. proponuję szybką ankietę: podwójny szczyt, czy wzrosty;)

  OdpowiedzUsuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca