piątek, 26 czerwca 2009

Czy jesteśmy jeszcze w bessie cz.2

Przemyślenia:

Ad. 1

USA są w bessie od 2000 roku i prawdopodobnie pobędą kolejne 9 lat. Oto wykres porównujący Dow Jones 1929-48 z S&P500 2000-2009. Uderzające podobieństwo prawda? Proszę pomyśleć w tym kontekście o zapowiadanej mega hossie większej od obecnej, która ma się pojawić, jak tylko wygaśnie obecna bessa. Mega hossa zacznie się najwcześniej za 9 lat, ludzie ubrani w akcje w 2007 roku mogą się srogo rozczarować.Źródło: http://dshort.com/articles/2009/mega-bear-race.html

Ad. 2

Nie mogą ale to temat na osobny wpis :)

Ad. 3

Poprzedni kryzys (a raczej pierwszy etap trwającego nadal kryzysu) został przyhamowany polityką Greenspana. Aby uniknąć deflacji, która zmasakrowała gospodarkę w latach 29-33, FED zalał rynek pieniędzmi. Tani kredyt miał naoliwić gospodarkę i pozwolić jej dotrwać do kolejnego cyklu wzrostów. Było to niejako wyprzedzenie metody zastosowanej przez Roosevelta, który skonfiskował obywatelom złoto i oparł pieniądz na długu.

Tymczasem z powodu chorych fundamentów gospodarki napęczniał tylko deficyt budżetowy, a hossę 2003-2007 napędziły głównie bąble spekulacyjne. Polityka zadłużania pozwoliła uchronić Amerykanów przed bezrobociem, które było najbardziej odczuwalnym przez społeczeństwo problemem w latach 29-33, jednak jak się kolejny raz okazało, nie ma darmowych obiadów. Bezrobocie mocniej uderzyło w kolejnym cyklu spadkowym. Historia zatoczyła koło i stan gospodarki jest w podobnym punkcie co 70 lat temu.

Ad. 4

Przedstawiony scenariusz zakłada podobieństwo do recesji 2000-2002. Powtórzenie tamtego zachowania jest raczej mało prawdopodobne. Bardziej przekonuje mnie wykres z podp. 1. Zgodnie z nim kolejna "hossa" może być zaledwie zniesieniem połowy spadków od szczytów w 2007. W przypadku S&P500 byłoby to zaledwie ok. 1120pkt, hossa już by trwała od lutego 2009 i przypominała dwuletniego boczniaka. Pamiętajmy, że wykres uwzględnia inflację i dywidendy, dlatego równie dobrze możemy zobaczyć nowe szczyty na S&P500, ale ich prawdziwa siła będzie niewielka.

Odpowiedzi na kolejne pytania będą w nowym poście, gdzie napiszę również o Iranie, ropie i dolarze.

1 komentarz:

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails