poniedziałek, 30 stycznia 2012

3 spółki, na które warto zwrócić uwagę

Dzisiejszym autorem wpisu jest Mateusz Stencel, Makler Papierów Wartościowych oraz autor bloga Zapiski Maklera Giełdowego.

Na swoim blogu porusza tematy związane ze spekulacją na rynku forex. Oto kilka wpisów, które mogą Cię zainteresować:
Dzisiejszy wpis jest propozycją 3 spółek, na które warto zwrócić uwagę. Ich analiza została stworzona na podstawie teorii fal Elliota i jest moim osobistym zdaniem na ich temat. W żadnym przypadku nie powinieneś się nim sugerować i podejmować decyzji na jego podstawie. Celem poniższych analiz jest zidentyfikowanie fali 3, która charakteryzuje się siłą i zdecydowanym kierunkiem.

BoryszewPierwszą spółką wartą uwagi jest Boryszew. Wzrost ceny z poziomu 0,39 zł do 0,95 zł wybił impuls w trendzie spadkowym co może stwarzać hipotezę zmiany obecnego trendu, tworząc tym samym pierwszą z fal Elliota. Po wzroście ceny do poziomu 0,95 zł nastąpił spadek ceny co mogło utwierdzić pesymistów, że trend spadkowy zostanie kontynuowany. Spadki natomiast zostały zatrzymane na poziomie 0,60 zł tworząc tym samym korektę prostą co może świadczyć o tym, że jest to fala 2. Potwierdzeniem może być podwójne dno na zniesieniu 61,8 fali 1.

Występuje zatem duże prawdopodobieństwo, że obecne położenie ceny znajduje się w fali 3. Jak dobrze wiemy fala ta charakteryzuje się szybkim i zdecydowanym ruchem w tym przypadku wzrostowym.

Skoro fala 3 nie jest najkrótszą z fal, można twierdzić, że minimalny zasięg wzrostów będzie odpowiadał minimalnie wielkości fali 1, czyli do poziomu 1,46 zł za akcję.
Potwierdzeniem fali 3 będzie wybicie fali 2 na poziomie 0,95 zł, przed tym natomiast cena musi przebić opór na poziomie 0,80 zł.


Synthos
Drugą spółką która zwraca moją uwagę jest Synthos. Na wykresie tej spółki można zobaczyć imponujący trend wzrostowy z poziomu 0,34 zł aż do maksimum na poziomie 5,93 zł. W trendzie tym największą korektą był spadek ceny z 4,81 zł na 3,55 zł trwający od 4 do 15 marca 2011r. Hipotezą zmiany trendu może być spadek większy niż dotychczasowa największa korekta. Sytuacja taka miała miejsce 9 sierpnia 2011. W tym momencie mamy dwa rozwiązania, albo jest to pierwszy sygnał załamania dotychczasowego trendu, albo po prostu większa korekta i dalsza jego kontynuacja.

Dopóki cena nie wybije nowego szczytu bardziej prawdopodobny wydaje się pierwszy scenariusz. Wybicie największej korekty i spadek ceny do poziomu 3,59 zł może być pierwszą z fal Elliota. Od tego czasu następuje wzrost ceny, ale dopóki nie osiągnie ona nowego szczytu można przypuszczać, że obecnie cena przebywa w 2 fali. Świadczyć może o tym korekta prosta, która wytworzyła się na wykresie, a która często występuje w tej właśnie fali. Drugim niepokojącym sygnałem jest formacja głowy z ramionami, którą bez problemu można dostrzec. Potencjalnym poziomem spadku byłby więc poziom linii szyi, gdzie znajduje się duże wsparcie.

W tym przypadku warto mieć „rękę na pulsie” i z większą uwagą obserwować poczynania ceny.


VistulaWykres spółki Vistula jest bardzo podobny do Boryszewa z tym, że tutaj mamy już wybitą falę drugą co pozwala twierdzić, że jesteśmy już w fali 3. Trend spadkowy trwający od marca 2010 roku zepchnął cenę do poziomu 0,73 zł za akcję. Od tego poziomu nastąpił wzrost ceny do 1,05 zł wybijając przy tym największą korektę trendu spadkowego co pozwala mieć znowu 2 hipotezy. Albo obserwujemy większą korektę i dalszy powrót do trendu spadkowego bądź też tworzenie się nowego trendu wzrostowego.

Warto zaobserwować, że po wzroście (fala 1) cena nie wybiła nowego dołka (fala 2) tylko stworzyła korektę prostą i wybiła szczyt fali 1. Świadczy to o tym, że możemy domniemywać, że jesteśmy w fali 3. Potwierdzeniem może być dynamika z jaką rośnie cena co jest charakterystyczne właśnie dla tej fali. Po takich wzrostach można spodziewać się korekty, która będzie fala drugą w ogólnej fali trzeciej. Po tej korekcie można będzie obserwować jeszcze większą dynamikę, bo zgodnie z teorią znajdziemy się trzeciej fali, która jest najsilniejszym ruchem w całej sekwencji.

4 komentarze:

 1. Gram pod VISTULĘ od 0,87 i liczę na 1.5:) Obym się nie przeliczył.

  OdpowiedzUsuń
 2. 2-3 lata temu jeden z czytelników grał Vistulę (luk albo quzyn). Ciekaw jestem jak się to skończyło, wtedy chyba jeszcze miała przed sobą fale wzrostowe.

  OdpowiedzUsuń
 3. teraz, gdyby przyjąć opisany scenariusz, też może poddać się fali wznoszącej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. fajny strzał na VISTULI ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails