środa, 30 stycznia 2019

Zaskakujące wyniki ankiety i analiza

Dziękuję za oddane głosy. Zerknijmy najpierw na sentyment:


Odpowiedzi interpretuję odpowiednio:

1, 4 - bessa, nie warto kupować, bo dołek jesienią lub dopiero w przyszłym roku
NIEDŹWIEDZIE17.7% głosów,

2, 3 - ubijanie dna, czas akumulacji lub czekanie na sygnały kupna:
NEUTRALNI:        54.2% głosów

5 - hossa ruszyła, kto nie kupił przegrał życie:
BYKI:                     28.1% głosów

A teraz spójrzmy na wyniki badania nastroju inwestorów INI:


Pytania nie dotyczą tego samego, ale interpretowane są bardzo podobnie (byki, neutralni, niedźwiedzie). Zabawne, ale zdają się być odwrotnie skorelowane. Teoretycznie wyniki obu ankiet powinny być podobne, zatem dodanie każdej grupy powinno z grubsza podwoić procenty, tymczasem dodajmy:

byki:         28.1 + 38.7 = 66.8%
neutralni:  54.2 + 13.8 = 68.0%
misie:       17.7 + 47.6 = 65.3%

Dla mnie bomba i nic nie rozumiem (choć mogę napisać z 10 interpretacji :)

A teraz WIG20:Najwięcej odpowiedzi padło na przedział 2400-2600. Mieliśmy kilka tygodni wzrostów, apetyty urosły i można się było spodziewać optymizmu.

Ale wiecie czego jestem najbardziej pewny? Że WIG20 na koniec czerwca na pewno nie będzie w tym przedziale! Spójrzcie:


Zaznaczyłem bloki o wysokości 200 punktów po każdej bessie, jako dolne ograniczenie przyjmując wysokość ostatniej korekty poprzedzającej hossę. I tu kolejne zaskoczenie: WIG20 bardzo nie lubi przebywać długo w tym obszarze. Albo kontynuuje hossę jak w 2004, 2009 i 2017 roku, albo odpada jak w 2013. Potem w latach 2014-2015 długo konsolidował się w tym przedziale, ale historia sugeruje, że w 2019 nie powinniśmy spodziewać się zbyt długiego przebywania w zakresie 2400-2600. Będzie zatem albo odbicie (spadki), albo hossa na poziomy ostatni raz widziane w 2011 roku - może nawet atak na 3000 punktów już w 2019!


17 komentarzy:

 1. Dedek widzisz coś aktualnie fajnego do kupna z miare dobrą płynnością?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie siedzę na tyłku zapakowany w akcje :) Za zakupami będę się rozglądał na spadkach lub po wygenerowaniu sygnałów kupna na rynkach światowych w tzw. fali 3, kiedy już wiadomo, że jest młoda hossa i sa największe zasięgiem wzrosty, a korekty służą do realizacji co mocniejszych zysków i ładowania niżej. Obecnie jest jeszcze dużo strachu i nawet jeśli hossa ruszyla, to korekta może zamienić się w wyprzedaż na wyścigi (tzw. fala 2, która znosi do 100% fali 1).

   Usuń
  2. Ja jeszcze troche cashu mam a ciufcia toczy się na N :)gratuluje wyczucia

   Usuń
  3. U mnie cash ok. 30% i nie mam ciśnienia na zwiększanie pozycji. W hossie można dużo ugrać umiejętnie grając większymi kwotami pod wybicia i uciekać przed korektami. Nie żebym był mistrzem takiej gry, ale hossa wybacza błędy. A jak to jeszcze nie hossa, to mam kasę na hedge i uśrednianie ;)

   Usuń
 2. Indeksy szerokiego rynku zaczynają wyglądać obiecująco. Patrząc na _PL na stooq - całkiem ładne miejsce na odpalenie potencjalnej hossy :)

  https://stooq.pl/q/?s=^_pl&c=10y&t=c&a=ln&b=0

  --
  anti

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, co więcej - ten indeks jak już zakręca w jedną stronę, to jest to zazwyczaj trwały ruch szeroką ławą. Jeśli luty zamknie się białą świecą, dla mnie to będzie znak hossy na szerokim rynku. Warto też śledzić codzienne zamknięcia: powtarza się schemat - wyższe otwarcie, spadki przez większa część sesji i dynamiczne odbicie z zamknięciem sesji powyżej poranka.

   Usuń
 3. Na teraz to jesteśmy wciąż na rozdrożu. Z jednej strony mwig40, swig80 wychodzi z bessy i jest coś jak w 2011-2012 więc niebywała okazja (ale może być też lokalny szczyt w połowie lutego i kontynuacja spadków), wig i wig20 trochę lepiej wygląda bardziej na wzrosty tak przez kwartał co najmniej. Tylko co miałoby być tego katalizatorem, chyba porozumienie USA z Chinami? Branżowo tylko paliwa i telekom wyglądają na koniec wzrostów reszta jeszcze dobrze nie zaczęła chociaż rośnie spokojnie od 3 miesięcy. Jak to mówią "bull market climbs a wall of worry" zobaczymy.

  Jacek

  OdpowiedzUsuń
 4. Dedek a próbujesz coś pogrywać na getinach?Jestem ciekawy jak ta sytuacja się może dalej potoczyć na tych spółkach,jeżeli chodzi o rynek to uważam że spadki na wig20 warto kupować dalej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś na tych getinach nie umiem grać, ale nie potrzebuję ich do szczęścia :) WIG_ENERG pędzi jak na sterydach, ustawiłem TP na 3100 (górne ograniczenie trendu spadkowego). Jak skasuję zyski, to będę czekał na sygnały zmiany długoterminowego trendu, żeby grać dalej na zwyżkę..

   Usuń
 5. Też w sumie getinów nie potrzebuję do szczęscia choć skala szybkości i wzrostu jest imponująca, zadawala mnie to co mam w tym energetyki ,pgnig ,kghm ,lts,Pzu itp.wolna gotówka czeka na ewentualną promocję choć uważam że póki co za dużej promocji może nie być :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dedek azoty tez ładnie się spisują w trakcie zwaly okolo 1 mca temu bylo ze 10o mln obrotu w okolicach 20 paru zlotych to juz dawalo do myslenia ciekawe jak wysoko pociagna tez mam trochę w portfelu i kghm trochę szarpneli w górę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Azoty mam po 28.xx średnio i po wzroście są największą pozycją w portfelu. Tuz za nimi Puławy, Gpw, pzu i.. Procad :)

   Usuń
 7. Dedek azoty dostały powera ,masz jakieś poziomy docelowe dla nich?Przypomina to trochę kghm po 2008,mamy korektę więc trzeba skorzystać nie mam za bardzo pomysłu co dorzucić do portfela chyba dołożę pgnig,a Ty masz jakieś ciekawe walory do kupna na korekcie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdę mówiąc siedzę sparaliżowany i nie wiem co robić. Pierwszy istotny opór widzę na 54 zł (fibo38.2) i nieco wyżej linia trendu spadkowego. Wolałbym, żeby trend teraz zwolnił i kurs rósł na niskiej zmienności, bo przy takiej zmienności korekty będą bardzo bolesne. Chyba będę trzymał się pierwotnego planu, żeby trzymać ATT i ZAP do oznak końca hossy (czyli jeszcze długo, bo nie wiadomo czy ona się zaczęła :) .

   Usuń
 8. No cóż patrząc na energetyki w moim portfelu to powinienem dokupic taurona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie racja, ja pakiet długoterminowy zamierzam trzymać przynajmniej do 3zł, ale widzę spore szanse na 2.57 i 2.88 w krótszym terminie. I w sumie czas trochę agresywniej przywalić..

   Usuń
 9. Dzisiaj dokupiłem pgnig,tauron,azoty,pzu,będzie taniej to dokupię więcej na razie to co mam mnie zadowala:)a szał na getinach trwa w najlepsze...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails