środa, 9 stycznia 2019

Pewniaki na hossę

Wpis nie jest rekomendacją itd. itp.

S&P500 dotarł dziś do oporu:Ameryka niespecjalnie mnie interesuje, ale:

- prawie wszyscy myślą, że w Polsce nie będzie hossy dopóki w USA jest bessa; wyznaczają dołek tej bessy na przedział marzec-październik. Prawie nikt nie pisze, że jest zapakowany w akcje. Czy ktoś wierzy, że w Polsce dołek na WIG już był?

Tymczasem na WIG widzę hossę:


Widzę hossę, zatem gram hossę: jeśli Stany spadną, to my możemy iść w bok. 3/4 czasu rynki chodzą w bok, część spółek spadnie, część urośnie. Część jest już w hossie, część w bessie, ale z każdym miesiącem tych rosnących przybywa. Z każdym dniem, tygodniem i miesiącem przybywa sygnałów kupna, które egzekwuję.

Ale największa część portfela to akcje kupione na długi termin. Z ETFami mam ich blisko sto i prawie wszystkie spełniają dość rygorystyczne kryteria fundamentalno-cenowe. Założenie jest proste:


dotychczas w najsłabszej hossie (2013) cena do wartości księgowej dla WIG urosła do 1.28. Obecnie wynosi ok. 0.99, zatem zakładam że w ciągu roku-dwóch zarobię na tych pozycjach przynajmniej 30%. To jest plan minimum, liczę na więcej, ale i 30% mnie ucieszy ;)

W portfelu siedzą dziesiątki spółek, ale największe pozycje są na dużych, bezpiecznych generatorach gotówki. Kupiłem je przy bardzo niskich wycenach, tak jak kupowałem molochy z WIG20 w 2015/2016 roku. W 2017 dzięki nim zarobiłem największe pieniądze. Teraz moje pewniaki to:

Zakłady Azotowe Puławy:

Grupa Azoty:

Zakłady Tłuszczowe Kruszwica:

Spółki te należą do jednej z kilku kategorii w moim portfelu:

Jakościowy "pewniak" z niskim ryzykiem: 2-3% portfela na pozycję. Oprócz wyżej wymienionych są tu również GPW, PZU, PEO i kilka innych. Zazwyczaj nie liczę tu na duży zysk, ale zakładam że "timing is everything" - kupiłem tanio, sprzedam 30-50% drożej. Jednak na ATT, ZAP i KSW celuję w wyższy wynik..

A jakie są wasze typy na najbliższe:
- miesiąc,
- pół roku,
- rok,
- hossę?

Chętnie pogadam o mniejszych spółkach z potencjałem na szybki rajd.


30 komentarzy:

 1. Jedno jest ważne trzeba korzystać z promocji :) z małych spółek masz jakieś zdanie na temat Trakcji i Playwaya ,średnie Dino więcej nie mam pomysłu na ten moment.

  OdpowiedzUsuń
 2. SANOK, WIELTON, RADPOL, RELPOL, FASING, ESSYSTEM, PCCROKITA, ROPCZYCE, PEKABEX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wymienionych spółek posiadam od lat Relpol i ESS, a od jakiegoś czasu Fasing.

   Szukam spółek z obiecującymi sygnałami kupna na krótki termin. Na razie widzę 2 ładne wykresy, ale nie poparte obrotem, więc mogą być fałszywki:
   - Lena
   - Maxcom
   oraz Elemental - wybicie trójkąta górą, które obecnie jest testowane.

   Usuń
  2. EMT wyglada dobrze. Sam złapałem SCPFL. Czekam jeszcze na GRODNO i ENTER

   Usuń
  3. Generalnie boję się trzymać takie spółki jak Elemental, bo tu w każdym momencie może gruchnąć informacja, że urząd skarbowy zakwestionował rozliczenie z 2013 roku i nagle wpada kilkadziesiąt baniek podatku z odsetkami. Recykling, handel elektroniką, rury metalowe, srebro - tam wszędzie czai się ryzyko kontroli i upadku spółki.

   Usuń
  4. Grodno miałem przez chwilę po ~2.20, ale potem wrócili na 4 i zwiałem. Spółka wróciła do kapitalizacji sprzed pompy Trigonowej i nie jest wyceniana lepiej od szeregu innych spółek.

   Enter Air - nie znam tej branży, więc pierwsze co mi się rzuca w oczy, to za niski wskaźnik Altmana. Ale to pewnie dlatego, że biorą samoloty w leasing.

   Usuń
 3. Co sądzisz o GTN?
  Na razie zawieszony, ale 21.01 wraca na notowania ciągłe po resplicie 4:1.
  Wiem,że to spółka LC i w ogóle wszytko co się z nim kojarzy to be ale patrząc na wyniki nie wygląda to najgorzej.
  R.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na dwoje babka wróżyła - jak się odpowiednio podzieli z władzą, to może pozwolą Leszkowi odzyskać część wpływów i kapitalizacje get***w podskoczą w hossie.

   Usuń
 4. Dorzucę TIM i RAWLPLUG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rwl też mam. Gram też długo i krótkoterminowo Lubawę. W poprzednich hossach się udało, zobaczymy jak tym razem..

   Usuń
 5. Asbis
  Alumetal
  Wielton
  Pekabex
  Trakcja
  Pragma Faktoring

  Spory potencjał widzę ogólnie w całym sWIG80 i mWIG40 w perspektywie 2-3 lat. Kwestia tylko odpowiednich proporcji w budowie takiego portfela i cierpliwości. Jeśli spółki energetycznie jeszcze spadną będą następne na liście.
  Wiktor.

  OdpowiedzUsuń
 6. Krótkoterminowo polecam Medicalgorithmics oraz AB SA.

  OdpowiedzUsuń
 7. RNK - jedne z najlepszych wskaźników C/WK i C/Z , spółka od około roku wychodzi na prostą finansowo , niezłe perspektywy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodaje do obserwowanych, na razie wykres pokazuje jeden kierunek.

   Usuń
 8. Jeśli chodzi o inne wspomniane spółki:

  Playway - jak byłem na swoim, to pracowałem 2 lata dla Krzyśka, wcześniej miałem kilka razy kontakt z nim jako wydawcą, m.in. wydał moją piewszą samodzielną grę w gazetce. Nie powiem, żebym dorobił się na tej współpracy kokosów, jego dewizą było wtedy "zaryzykować jak najmniej", ale miło wspominam ten okres.

  Krzysiek miał klarowną wizję: powtórzyć sukces Angry Birds - wydawca tej gry wydał wcześniej 50 tytułów, nim zarobił miliardy. I on się tej wizji trzyma. Inwestuje w tytuły z potencjałem, aż się uda. Jeśli potencjał tytułu na hit światowy jest 1%, to wyda 100 podobnych gier, aż ten sukces ustrzeli.

  Można mieć wiele zastrzeżeń do sposobu w jaki współpracuje z ludźmi, jak zarządza zespołami, natomiast nie spotkałem się z sytuacją, żeby komuś nie zapłacił za pracę czy celowo oszukał. On jest szczery w swoich planach wydawczych i umowach z ludźmi nawet jeśli na drugi dzień sporo zapomina i przekręca ;)

  Ja myślę, że mu się ten międzynarodowy sukces powiedzie, natomiast sam nie znalazłem przy nim okazji do rozwoju i zarobku - takich marzycieli i chałupniczych twórców jak ja jest od groma, on stawia na nich małe pieniądze, i któryś z nich zarobi razem z nim.

  Zresztą minęło już kilka lat odkąd zakończyliśmy współpracę i w tym czasie wiele się zmieniło - wtedy wejście na giełdę było dopiero w planach. Zespołów było znacznie mniej, on się bardzo angażował w wiele elementów produkcji. Ale myślę, że główne cechy (koncentracja na stopniowo rosnących celach, poszukiwanie minimalnego ryzyka przy maksymalnej wartości oczekiwanej) pozostały.

  PS Akcji PW nie mam i raczej nie kupię, ale wyłącznie dlatego, że nie spełniają moich kryteriów zakupu pod kątem "tanio kupić coś co zarabia". Może zaryzykuję jakiś strzał krótkoterminowy w ferworze hossy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki Dedek za tak obszerne wiadomości na temat Playwaya ,ja takiej wiedzy nie miałem ale inwestycje w tą spółkę traktuje tak jak bym kupił Kruka między 80 a 100zł widzę w tej spółce potencjał na długoterminowe wzrosty tak jak widziałem przy Kruku, właściciele chyba podobnie myślą :)?

  OdpowiedzUsuń
 10. BETA ETF WIG20TR co sądzisz dedek o nowym Etfie ,planujesz zakup?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie, mam dość znaczną pozycję na ETFW20L Lyxora i funduszu akcji polskich inPzu. Nie wykluczam pogrywania w średnim terminie pod sygnały techniczne.

   Usuń
 11. Dedi, a nie lepiej ładowac kase pod PKOBP i Pekao jako koni pociągowych przy ewentualnej hossie? To one powinny jako pierwsze wystrzelic do góry i wtedy można zdecydowac co dalej?
  Maras

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma swoją strategię i taktykę :) Mam trochę PEO i pozycję na WIG20 na przedstawiony wyżej scenariusz. Ale bardziej polegam na swojej taktyce kupowania konkretnego aktywa grając pod miks cykl-fundamenty-cena-technika. Jeśli w każdym z tych 4 elementów mam teoretyczną przewagę statystyczną, to otwieram pozycję.

   Usuń
 12. Mój portfel (stan na dzisiaj: 15.01.2019): https://imgur.com/woxqOFS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm u mnie nie wczytuje się obrazek.

   Usuń
  2. może adblock? https://i.imgur.com/woxqOFS.png

   Usuń
  3. Oki, teraz widzę. Mam z tej tabelki ok. połowę spółek. A co sądzicie o:
   - forte
   - kruk?

   Usuń
 13. FORTE i AMICA rozważałem. AMICĘ nawet przez chwilę miałem i niestety sprzedałem w grudniu przed większym odbiciem. Forte jest mocno zdołowane i jak poprawią wyniki i/albo będzie hossa to będzie przestrzeń do dużych wzrostów. No i to meble czyli dość dobry segment.

  Kruka się boję :-) po getbacku mam fobię że tam też może być jakiś trup w szafie z wierzytelnościami :D Wykres też na razie nie zachęca...

  A tutaj można zobaczyć co miał OFE Allianz u siebie na koniec roku: https://stooq.pl/n/?f=1270860

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Forte wezmę gdyby spadło na 15zł, tak mi technicznie wychodzi. Fundamentalnie są zbyt zadłużeni jak na moje warunki wejścia, ale jeśli zmaterializują się ryzyka pod które spółka spada i nie będzie ryzyka mocnej wtopy/rozwodnienia akcji, to otworzę niewielką długoterminową pozycję.

   Usuń
 14. Dedek a jakie masz zanie na temat Eurocashu i Livechatu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie moja bajka. Nie umiem grać takich spółek, bo duża część ich wyceny dyskontuje dynamiczny rozwój. LVC akurat świetnie zarabia, ale na rynku technologicznym obowiązuje zasada "zdobądź monopol, albo zgiń", a na to moga sobie pozwolić tylko amerykańskie korporacje. Gdyby spółkę chciał przejąć jakiś amerykański gigant, to nawet 10 razy wyższa cena od obecnej nie byłaby zbyt wysoka. Ale jeśli ten gigant przejmie inną spółkę robiącą podobny biznes, to może być kaplica.. Wolę zatem kupić jakiś nudny biznes, który spadł w bessie 50% i jak odrobi stratę, da 100% zysku.

   Usuń
  2. Z Eurocashem mam takie osobiste doświadczenie. Koło mojej chaty był sklep EKO. Gówniany, źle zarządzany, ze starymi lodówkami od których śmierdziało. Ogólnie dno. EUR przejął sieć EKO i zrobił rebranding tego sklepu na Delikatesy Centrum. Zmienił chłodziarki, dał nowe meble, wszystko inaczej poustawiał (sensownie), zwiększył częstotliwość dostaw. Ruch/obroty zwiększył się na moje oko kilkukrotnie. Zatrudnienie wzrosło z 3 do chyba 8 osób. Oczywiście to pojedynczy przykład ale pokazuje że raczej znają swoją piaskownicę.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails