sobota, 19 stycznia 2019

Techniczna hossa na WIG20TR

Wig20 total return (uwzględniający wypłacone dywidendy):


Wykres tygodniowy:

- higher low / higher high, czyli dołek z października powyżej dołka z czerwca, obecny szczyt powyżej szczytu z sierpnia,

- średnia 45-tygodniowa w hossie jest często wsparciem, w bessie często oporem; obecnie została wybita górą, przetestowana a kurs wychodzi na nowe szczyty,

- MACD wychodzi na plus, wyraźna pozytywna dywergencja; zaznaczyłem liniami pionowymi kiedy taka sytuacja występowała historycznie, jak widać przez ostatnie 10 lat zawsze był to start mniejszej lub większej hossy,

- pozytywna dywergencja i rosnący "trend" na RSI,

- długoterminowo: w styczniu 2018 kurs pokonał szczyt wszech czasów z 2007 roku, nastąpiła roczna korekta i akcje szykują się do kolejnego ataku.

Wig20 rośnie w otoczeniu utrzymującego się od blisko roku rekordowo niskiego sentymentu:


i powszechnego oczekiwania na falę C bessy w USA, w trakcie której polskie akcje "nie mają prawa rosnąć". Większość prognoz końca bessy obejmuje okres od wiosny do jesieni 2019 - rynek ma idealną okazję, żeby zostawić wszystkich na peronie :)17 komentarzy:

 1. Tak jak pisalem wczesniej ze hossa juz trwa na w20 skoro uwazasz ze timing is evrything to trochę mnie zaskoczyles wtrdy w komentarzu ze jeszcze nie ogloszono hossy jedni widzą prwne rzeczy wczesniej inni pozniej ale zawsze lepiej być na początku trendu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo na WIG20 jeszcze hossy nie ma, a na WIG20TR już jest :) Chwilowo WIG20 mnie nie interesuje, co miałem kupić już kupiłem, tymczasem na małych spółkach odpały i uciekające okazje. Nawet jeśli to tylko korekta w bessie (21 miesięcy spadków do grudnia 2018, a styczeń 2019 jest wzrostowy), nie boję się już agresywnie grać. Portfel aktywny pobił maks, portfel fundamentalny po doliczeniu dywidend pobił maks, ale to nic nieznaczące grosze w stosunku do tego, co przyniesie hossa ;)

   Usuń
 2. Nie wiem czy obserwujesz jeszcze ATC ? dziś minimum roczne , miałem jakiś czas temu ale sprzedałem z niewielkim zyskiem .
  OPL ładnie idzie , 6 zł możliwe ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ATC w portfelu, obecnie udział ok. 0.6%, więc niespecjalnie się interesuję. Na wykresie potężny RGR i wybicie dna, normalnie jak bankrut. Fundamentalnie wygląda jak okazja życia, więc albo kłamią w raportach, albo zaniżają przed ogłoszeniem wezwania, co ostatnio jest notoryczne na GPW (wartość spółki przy wywłaszczaniu mniejszościowych udziałowców nie ma znaczenia, tylko średnia cena z 6 miesięcy).

   Na OPL mam pozycję długoterminową na hossę. Niezbyt dużą ok. 1% portfela, bo liczyłem na większe zakupy po 4.1x, ale na razie przeszło koło nosa :)

   Usuń
 3. Dobrze kombinujesz Dedi!

  OdpowiedzUsuń
 4. A Dedi, rzuć okiem na 11B. Kreski wyglądają dość ciekawie, a Ty jesteś przecież były gamingowy przedsiębiorca!

  OdpowiedzUsuń
 5. No a dzisiaj BAHulec odpalił. Trzymasz jeszcze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam mały pakiet BAH i raczej nie powiększę. Obecnie czekam na klarowny sygnał od rynku - czy WIG20 zechce retestować dno, czy raczej podąży pod 2600. Czy małe spółki będą ubijać dno jak w 2002-2003, czy może ruszy dynamiczne odbicie jak w 2009? Czuję komfort, bo z obecnych poziomów cenowych urządzają mnie spadki (dokupię, pogram pod szybkie odbicia), boczniak (dokupię, pogram od bandy do bandy) jak i wzrosty (portfel fundamentalny będzie puchł, a portfel do gry użyję do agresywnego grania na wzrosty).

   Usuń
 6. Też chętnie dokupię na spadkach ale moim zdaniem retestu dna nie będzie ,tak czy siak promocje trza wykorzystać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeżeli jak w tytule mamy hosse to i na znaczne spadki nie ma co liczyć...

  OdpowiedzUsuń
 8. Tuzy górą :) ,dedek masz jakieś zdanie o Wieltonie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. fajna spółka, ale kurna ja ją pamiętam po 2 zł :)

   Usuń
 9. Ja Cdra pamiętam po 3zł :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dedek może teraz pora na 2 fale wzrostu na energetykach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że jest spora szansa i spozycjonowałem się pod kolejną falę wzrostową (PGE, TPE, ENG i ZEP). Zapomniałem o Enei, ale trudno, nie bedę gonił - może wskoczy do portfela krótkoterminowego jeśli pójdzie wybicie szczytów.

   Usuń
 11. Dedek zastanawia mnie czemu Kghm jeszcze nie uczestniczy w tym ruchu ,no i JSW (węgiel-energetyki) czyli ogólnie mówiąc wydobywcze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak stoi węgiel (jsw), natomiast miedź wciąż jest w konsolidacji, podobnie jak kgh, a srebro dopiero walczy o zanegowanie wybicia w dół. Jeśli na surowcach wykrystalizują się trendy wzrostowe, to i KGH urośnie.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails