czwartek, 23 czerwca 2011

Złoty przedzawałowy

Prawdopodobieństwo kraszku na złotym coraz wyższe. To już kolejny raz, kiedy nasza waluta broni wsparcia:


Co gorsza frank szwajcarski wybija górą z targetem ok. 3.55 (pierwszy przystanek 3.38) :Za najsilniejszą walutą pójdą zapewne słabsze, zatem zaczynam już realnie brać pod uwagę krach na złotówce. Oznacza to w perspektywie roku przynajmniej testowanie dołków z lutego 2009.

Wszystkie te rozważania o złotówce są w istocie pochodne od zachowania dolara w końcówce QE2. Spadek płynności spowoduje wycofanie środków z Emerging Markets, osłabienie lokalnych walut, towarów i akcji. Na razie dolar walczy z ostatnim oporem:


Wybicie linii i lokalnego fibo38.2 to definitywnie zmiana trendu na dolarze. Zwróćmy uwagę jak wzorcowo został pokonany opór linii nadrzędnej poprowadzonej od szczytu w maju i późniejszych lokalnych górkach: po wybiciu indeks wrócił na linię oraz SMA50 i w ciągu 2 sesji dynamicznie odskoczył na północ.

W tym momencie daję jakieś 70% szans na kontynuację ruchu w górę na 58pkt, gdzie biegnie: fibo23.6 całego spadku od maja 2010, fibo50 spadku od stycznia 2011 oraz SMA200. Aktualnie posiadam trochę S-ek na EURUSD i NZDUSD oraz certyfikaty na spadki ropy RCSCRAOPEN. Jeśli USD_I osiągnie 58pkt zrealizuję część zysków i będę czyhał na korektę i zajęcie większych pozycji pod nowy trend.

PS Bardzo czarne perspektywy krystalizują się przed polskim przemysłem:


oraz usługami:


Skrajne wyprzedanie na RSI może sugerować wkrótce jakieś odbicie, albo przynajmniej schłodzenie wskaźników. Nie skłoni mnie to jednak do kupowania akcji w dłuższym niż kilkudniowym terminie. Potwierdzenie wyjścia dołem na akcjach i złotym da szanse na zarobek wyłącznie graczom na kontraktach i foreksie.

Aktualizacja - 3 godziny później..


To się Rudy doigrał. Teraz spekuła pokaże mu, że owszem dymać może sobie lemingi z PO, ale kapitału od banksterów już na to nie dostanie. Jeszcze mu podziękujemy za 100 tys. nowych urzędasów, podtrzymanie przywilejów budżetówki, podwyżki podatków i przykręcanie śruby małym przedsiębiorstwom.

16 komentarzy:

 1. 2h i można zmienić tytuł posta :)
  Poszli konie po betonie...

  OdpowiedzUsuń
 2. No :) Teraz pod wsparciem biegnie długa czarna świeca.. Nawet dodam aktualizację. No to zielona kupa do wora, wreszcie gramy z trendem :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Wsparcie na koniec dnia może jeszcze wybronią, aczkolwiek jest to już ostrzeżenie, że to faktycznie stan przedzawałowy dla PLN. Ciekawe co Pawlak będzie mówił jutro...

  OdpowiedzUsuń
 4. Na onecie:

  http://waluty.onet.pl/gwaltowne-oslabienie-zlotego,18529,4641179,1,news-detal

  czyli jednak będą bronić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ropa też leci, jak będą większe zawirowania, przynajmniej wskaźnik inflacji spadnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. dedek ty zamiast tu wpisywać straszaki idź lepiej na procesję i pomódl się

  he, he

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja bym teraz nie kombinował z uciekaniem z dolara i późniejszą próbą wejścia na "lepszym" poziomie. To się nigdy (lub przeważnie) nie udaje. Jak się już w nim siedzi to trzeba wytrwać. Wygląda na to, że to jest początek trendu, więc po co uciekać? Ustawić SL i cieszyć się zyskami. Jak się zwieje to później bardzo trudno jest wejść na wyższym poziomie. I będzie się czekało z kolei miesiącami na spadki dolara, bo przecież "nie warto" już wchodzić na jego wzmocnienie.
  Tak kiedyś grałem, jak amator. Teraz robię inaczej, przeskoczyłem do poziomu pół-profesjonalisty ;) Czasami jeszcze mnie cofa do poziomu amatora :)

  OdpowiedzUsuń
 8. @Kadafi
  Witam :) Jak tam Twoje inwestycje? Pewnie kupe forsy zarobiłeś na akcjach i L-kach.
  hi hi

  @spekulancik
  Na walutach inaczej się nie da :) Jak nie zgarniesz zysku na oporze, to zaraz możesz skończyć na minusie. Weźmy taki NZDUSD:

  http://stooq.pl/q/?s=nzdusd&c=1y&t=c&a=lg&b=0

  Tutaj się da tylko zarobić na krótkich trendach, średnioterminowiec wychodziłby wyłącznie na stop lossach.

  OdpowiedzUsuń
 9. >>Pewnie kupe forsy zarobiłeś na akcjach...<<

  Np. pod koniec maja obkupiłem się papierami Grupy PSW (GPH) z "niu konekta" poniżej 1,20. Zobacz sobie po ile teraz "chodzą", a na początku lipca będą jeszcze dawać dywidendę 18 groni na papier.

  Tak więc niektórym się udaje.

  ha, ha

  OdpowiedzUsuń
 10. Ech, znowu to samo. Pozamykałem wszystko, bo wystraszyłem się korekty, która ostro poszła. Skasowało się 50% zysku, resztę zgarnąłem. Znów byłem przelewarowany :(
  Na szczęście do przodu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Automat, koniecznie muszę napisać automat. Inaczej nie ma sensu grać na forexie.
  Człowiek nie ma szans z komputerem, nawet jak dobrze przewiduje.

  OdpowiedzUsuń
 12. @Kadafi
  Moje szczere gratulacje :)

  @spekulancik
  U mnie też prawie cały dzisiejszy zysk z fx poszedł się właśnie je..ć :) Ale gram na dłuższe interwały, target dla EURUSD to 1.38. Dolar na USD_I wrócił właśnie pod opór, więc od jutra mogą grać spadki na zielonej kupie. A niech i spada, na tym polega ta gra, żeby na dolarze został tylko goldman i spółka kiedy już trend zmieni się na dobre. Kto widzi kliny na walutach, ten wie jak będzie; podobnie było na miedzi, ropie, SP500..

  OdpowiedzUsuń
 13. Tego nie uczą w szkołach a szkoda
  http://www.youtube.com/watch?v=92PIuOx_2sc
  7 części
  kentaki

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję.

  Mam jeszcze inne ciekawe typy.

  Musze przyznać, że mnie taka całkiem odpowiada. Wyławiam perełki \ czarne konie, które są silniejsze od rynku, który nie szaleje. Dobrze - jak wszystko rośnie to jest euforia i obawa, że niebawem będzie bolesna korekta albo zawał.

  OdpowiedzUsuń
 15. Taki znalazłeś edge na rynku. Ja też próbowałem trochę na NC, ostatnio np. odprowadziłem oczami BPC z 23 groszy na 90 :) Ale ogólnie nie wychodzi mi gra na akcjach, kiedy większość spada.

  Aktualnie preferuję geometrię na płynnych rynkach. Polujesz na 1% na wyższym lewarze, zamiast 10% na akcjach. To rozwiązanie tymczasowe, związane z dramatycznie niską zmiennością na WIGu. Małe spółki i średniaki praktycznie od sierpnia 2009 są w boczniaku.

  Sztuką jest zdiagnozowanie momentu podobnego do tych, jakie były w kwietniu i lipcu 2009, kiedy spółki rosły w szerokim rynku po 100% w pare dni.

  OdpowiedzUsuń
 16. no niby boczniak, ale popatrz na takiego cormaja - też na nim od grudnia sporo ugrałem - poszedł w górę o jakieś 250%, oczywiście z całego wzrostu nie skorzystałem

  jest (i będzie) trochę takich perełek - lubię na nie polować i celem nie jest kilkanascie %, raczej 50,100 albo 200% w jednej akcji
  stosuje zarówno at i af

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails