wtorek, 15 maja 2018

Tauron

Jak gadałem, tak zrobiłem, resztę dopowie rynek. Pozycja na akcjach i kontraktach otworzona, kontraktami będę jak zwykle nieudolnie pogrywał zgarniając jakieś drobniaki, a akcje trzymam min. gdzieś tak do okolic 2.9x. No chyba, że jebnie, dlatego pamiętajcie, że nikogo nie namawiam do zakupu. Zachęcałem jedynie do wstrzymania się z zakupami, od dziś już nie zachęcam do wstrzymywania :)


PS Pozycja na portfelu nie osiągnęła jeszcze 5%, w razie dalszych spadków może dojść do ok. 8%.

Aktualizacja 18.05

Chyba będzie dwója:Sytuacja na Tauronie przypomina mi Lotosa z 2008/2009 roku, czekam na reko "Tauron wart 0".

43 komentarze:

 1. Teraz poluję na PZU w dobrej cenie. Awaryjny pakiet na IKE już kupiony.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda źle. Nie kopałbym się z takim trendem. Ale ok, szczerze powodzenia! Jakieś odbicie powinno teraz nastąpić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego dałem dopisek, że dobiłem z pozycją do 5% portfela, co na moje standardy jest bardzo dużą częścią - normalnie nie przekraczam 3% jedną spółką.

   Usuń
  2. Wbrew pozorom to dobre info:

   http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2537527,tauron-opusci-glowny-indeks-msci-poland-po-sesji-31-maja

   Gdy enea i energa wychodziła w 2016, to praktycznie był to koniec spadków na tych spółkach. De facto dno i up na północ.

   Usuń
  3. Czekałem na jakieś info pod paniczną wyprzedaż. Myślałem, że będzie to coś z atomówką, a jest o MSCI - może to być sygnał średnioterminowy na miarę tych dla Enei czy Energi. Poza tym nie wypadają całkowicie, tylko są przenoszeni do small caps, co również może się bardziej opłacić.

   Usuń
 3. Nie lepiej wypada ENEA vs Tauron? Zdaje się, że dywidendę nadal wypłacają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eneę miałem po 9.x, a sprzedałem po 10.4x, więc czekam na niższą cenę. Nie mogę się nigdy przemóc do kupowania wyżej lub w tej cenie, po której wypuściłem :/ Poza tym Enea należy do indeksu MWIG40, który wg moich analiz powinien jeszcze zejść z wycenami przynajmniej do okolic 1.4x C/wk (obecnie 1.77).

   Usuń
  2. już nie

   http://www.parkiet.com/Energetyka/305189974-EneaEnerga-Dywidendy-nie-bedzie.html

   Usuń
 4. Ja się czaję na energetyczne ale obawiam się że to jeszcze nie jest dobry timing (obym się mylił) :-) Co prawda Tauronowi niby atomówka już nie grozi ale kto ich tam wie co w końcu wymyślą... https://stooq.pl/n/?f=1234227&search=tauron

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ciągu 3 lat Tauron spada z 5 zł na 2.30, potem odbija na 4 i znowu spada na 2.20. Oczywiście dalsze spadki w trendzie spadkowym są bardziej prawdopodobne, ale ryzyko kupowania na obecnym poziomie uważam za znacznie niższe, niż np. jak był po 3zł. Mimo wszystko zakładam, że to nie jest spółka klasy jakiegoś Vistala, Getbacka czy innego Elementala i nie runie 80% w kilka sesji bez możliwości odbicia.

   Usuń
 5. Duże spłółki można kupować fundamentalnie. Małe, o niskiej płynności głownie AT (insiderzy uciekają i sciągają kurs w dół). Ja taką taktykę przyjmuje. Więc też dobrałem Tauronu.

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małe też warto kupować fundamentalnie, dają nawet więcej zarobić, ale na nich timing jest kluczowy. W hossie spółka może kosztować np. 10zł, a w bessie mimo że nic się nie zmienia, może spaść na 4zł, po czym w następnej hossie urosnąć do kilkunastu zł.

   Usuń
 6. jak oceniasz sWig80? Wiadomo że praktycznie może spaść bardzo nisko, ale teoretycznie gdzie widzisz dno bessy na swig80?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam jednoznacznego poglądu na SWIG80. Z jednej strony przypomina połowę 2012 oraz koniec 2014 - wykonał już falę spadkową, wykonał korektę i wykonał drugie dno, więc może ruszać do wzrostów. Z drugiej: c/wk jest dość wysoko, wtedy było ok. 1.0 i 1.1, a teraz 1.4. Nie czuję, żeby było tanio, nie ma dobijania watahy, bańka na game-devach rozgrzana, nie mam pomysłu co kupić. Zatem czekam.

   Usuń
  2. A co sądzisz o Trakcji, niemal dno swoje już osiągnęła historyczne ?
   Ogólnie jest strach, widzę to nawet po sobie, że ciężko mi kupować coś na dłużej, czyli zazwyczaj bez SL, dlatego głównie spekuluję. W parkiecie dziś o bessie piszą, więc może to już powoli, światła trochę finansowego na nasz parkiet wpłynie. Sam Taurona kupiłem po 2,25, i gdy dokładnie przeanalizowałem, co się działo z enaą i energą, gdy wyszły z Msci, to wygląda to atrakcyjnie, ale wiadomo, nic nie jest oczywiste. Ale sama spółka wydaje się dużo bardziej bezpieczna na long term, niż wiele innych. Pozdrawiam!

   Usuń
  3. Polska budowlanka: rośnie w hossie pod wygrywane kontrakty, a w bessie bankrutuje podczas ich realizacji :) To jedna z niewielu branż na GPW, gdzie kupuję wyłącznie siłę w hossie, bo już się przejechałem na trzymaniu "fundamentów" przez bessę (Tesgas). Dlatego Trakcję kupię jeśli będzie rosła i wygrywała kontrakty w hossie, a wcześniej nie tykam, bo może skończyć jak np. PBG, PXM, Hydrobudowa i inne dawne gwiazdy branży.

   Usuń
 7. Też jak gadałem tak robię od 40zł pakuję Dino do worka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. a moge zapytac dlaczego nie uczestniczysz w hossie deweloperow gier ?
  tam to dopiero panuje fantazja..... i chciwosc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie z obu wymienionych powodów - w takiej bańce nie ma racjonalnego punktu zaczepienia. Wygląda mi to, jakby w bessie na szerokim rynku fundusze uciekały z większości spółek na GPW i pakowały kasę w deweloperów gier, żeby wykazać zyski. W ten sposób tworzy się okazja na solidnych firmach i wysokie zagrożenie na growych balonach. Nie wiem czy tak jest, po prostu nie rozumiem fenomenu :)

   Usuń
 9. A jednak :D Kupiłem wczoraj pakiecik TPE po 2.23 a dzisiaj jeszcze uśredniam :D To trzymamy kciuki na jakieś wybicie hahahah

  OdpowiedzUsuń
 10. Dedek do ilu bys obstawil spadek szerokiego rynku? na razie gratulacje idzie Twoja prognoza jak po maśle. 700 , 600 ,500?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szerokim rynku badam timing, poziomy cenowe są chyba niewyznaczalne. Statystycznie wychodzi mi spadek min. do lipca-sierpnia.

   Usuń
 11. Chodzą głosy, i jest ich coraz więcej, że Tauron poleci. Coś mi się wydaje że jednak yebnie jeszcze. Ja dreptałem teraz koło niego ale już się sparzyłem chwilę temu 2,50 -> 2,30 to się stracham :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tauron po 2.15... 'silny dołek' na 2.21 poszedł w cholerę...

  OdpowiedzUsuń
 13. Dedek, a co sądzisz o spółkach biotechnologicznych MDG i Cormay? Na Cormayu kurs nurkuje jak w przypadku bankrutów, choć wg mnie nie jest to kandydat na bankruta (kontrakty medyczne, mocny akcjonariusz). Natomiast na MDG takie spadki są zdecydowanie nieuzasadnione. Ciekawe na ile zjedzie cena MDG.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wchodzę w takie spółki na GPW, bo zazwyczaj nie mają przychodów, ani tym bardziej zysków. Moja strategia zakłada kupowanie 'value', a nie 'growth', czyli wyszukuję raczej spółek, które osiągają wysoką płynność finansową i płacą dywidendy, ale zazwyczaj niespecjalnie zwiększają biznes. Często wręcz się kurczą i stąd ich 'atrakcyjne' wyceny. Zatem omijają mnie perły typu CD Projekt czy 11 Bit, ale też nie wtapiam na jakichś Biotonach czy Brasterach.

   Usuń
 14. Jesteś naprawdę niezły ale ja odbieram ostatnio lekcje "zawsze może być taniej" i tutaj też to się sprawdza. Zresztą żaden to wyczyn w bessie że jest coraz niżej :-)
  Jak koncepcja dla:
  if kurs(TPE) <= 2.00

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że może być dużo taniej. Jak zaczynałem w 2008 roku grać, to jednym z moich pierwszych zakupów był KGHM po 23 zł (dno było 20.xx), którego sprzedałem po 30zł. Spółka zjechała z okolic 150zł na 20, a potem urosła na 200zł wypłacając przy okazji kilkadziesiąt zł dywidend. Miałem też Lotosa za średnio 16zł, którego puściłem blisko dna paniki po 8zł, by potem obserwować jak rośnie do 30zł (a lata później do blisko 70zł).

   Giełda to gra, w której trzeba stawiać na te konie, które po bessie się podniosą, bo generują gotówkę i nie ciśnie ich zadłużenie.

   Zawsze trafi się jakaś spółka typu Tesgas, którego kupowałem tak tanio, że miał tyle gotówki co kapitalizacji, a mimo to wszystko przeżarli i spadają dalej. Ale większość moich zagrań kończy się mocnymi odbiciami jak PZU, GPW, PKO, TPE podczas ostatniej hossy. Ważna jest ścisła kontrola ryzyka, czyli max 5% w jednej pozycji, w ciągu bessy 2015-2016 uzbierałem ponad 50 spółek, przy portfelu wypełnionym w max 80% jedna spółka zajmowała zatem średnio ok. 1.6%. Wystarczy, że 1/4 tych spółek robi mocne wzrosty w hossie (powyżej 50%), 1/4 lekkie wzrosty po kilka-kilkanaście %, 1/4 buja w miejscu, to reszta może nawet zbankrutować a ja i tak jestem zarobiony. Tylko, że moja selekcja pod kątem płynności wyklucza bankrutowanie spółek z ostatniej ćwiartki, więc sumarycznie system działa.

   Usuń
 15. Dzisiaj znowu dokupiłem i uśredniłem TPE :) Mam nadzieję że dużo poniżej 2.00 nie spadnie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na razie przyszorciłem Energę, taki wodospad może wybić denko na WIG_ENERGIA z 2016.

   Usuń
 16. Do dołka z 2016 zostało około 2%. Tyle wytrzymam :-) Pytanie o ile więcej spadnie jeżeli rzeczywiście przebije...

  OdpowiedzUsuń
 17. Moi mili - TPE tak tanieje bo zbliża się konsolidacja spółek energetycznych. Amen

  OdpowiedzUsuń
 18. W ujęciu cenowym istotne będzie czy swieczka tygodniowa na Tauronie utrzyma się powyżej 2 zł. Jeśli nie to analiza techniczna nam już nie pomoże :)

  Ale fakt, na WIG_ENERG jesteśmy blisko ostatniego dołka z 2016 roku. Mnie ciekawi jedno - kto sprzedaje w tej cenie?? Obroty są bardzo duże.

  Masz tu dedek jakąś strategię odnośnie TPE? Dokupujesz coś jeszcze czy czekasz z tym co masz do poziomu 2,9PLN?

  Tomek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie dokupuję - czekam na jeden z poziomów: 2150 dla WIG20 lub 55 tys. dla WIG. Zobaczę co wtedy narysują wykresy na całym świecie. Jeśli wiele się zbiegnie na istotnych wsparciach, otworzę większą pozycję spekulacyjną pod szybkie odbicie + długoterminowe zakupy akcji.

   Usuń
 19. No i jest piękne odbicie na Tauronie więc tym razem uśrednianie się opłacało ;) Pytanie jak wysoko podciągnie i czy to nie jest jednorazowy strzał a później znowu południe. No nic trzeba ustawiać stopa i obserwować rozwój sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 20. Myślę, że będzie mocne bujanie góra-dół, żeby wypłoszyć długoterminowe pozycje. Coś na zasadzie - lepiej pewne 5% zysku, niż strata na drugi dzień. Na takie okazje nie mam stopów, tylko skubanie kontraktami, a pozycja akcyjna czeka na 2.50-2.90 w zależności od rozwoju sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 21. I to jest właśnie ta niekomfortowa sytuacja: Tauron już na zysku, ale na 99% zejdzie niżej w strefę strat i trzeba wytrzymać bujanie. Troszkę jednak zredukuję i spróbuję odebrać niżej.

  OdpowiedzUsuń
 22. nasuwa mi sie mysl, ze skoro dzis po sesji TPE wychodzi z indeksu MSCI Poland, to inwestorzy wyprzedzili odbicie o 2 dni szybciej.
  W historii mozna zobaczyc, ze spolki wychodzac z waznego indeksu odpalaly na nastepny dzien…
  ale to taka moja czysta dewagacja

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails