niedziela, 17 czerwca 2012

Poszły konie po betonie

WIG20 ładnie podrósł, zastanawiamy się wszyscy czy to nawrotka pod wybity trójkąt, czy już początek dłuższych wzrostów. Na minus przemawia trend wzrostowy na USDPLN:

na świecie droga miedź, ropa Brent w trendzie spadkowym, S&P500 gotowy do retestu sma200, trend spadkowy na EURUSD, analogie wielkich bess do indeksów europejskich, które wskazują wysokie prawdopodobieństwo przebicia dołków z 2009 roku.

Szkoda byłoby jednak zostać bez akcji, gdyby mniejsze spółki podążyły za blue chipami. Publikowany co jakiś czas wykres SWIG80 wskazuje, że może już formować się na nich dno:


Zasięg spadków nie został wykonany, ale czasowo spadek od szczytu w 2007 roku zaczyna się już zbiegać z 5-letnią bessą na małych spółkach z lat 1997-2002. Zwracam również uwagę na istotność średniej 500-tygodniowej, która 4-krotnie od 2009 roku powstrzymała indeks przed spadkami.

W związku z tym do portfela trafiły mniejsze spółki wg kryteriów fundamentalnych - te które od lat płacą dywidendy, mają stabilne zadłużenie (niektóre więcej gotówki na koncie niż długu), są mocno przecenione, bo wychodziły z nich fundy lub miały powiązania ze spółkami przeżywającymi problemy (ale zawiązały na ten wypadek rezerwy). Technicznie wiele z nich jest w trendach spadkowych i nie pojawiły się sygnały zmiany trendu - może dno znajdą 10,20,50% niżej? Tego nie wiem, zakładam jednak, że w razie spadków otworzę znacznie większą pozycję krótką na pochodnych i zniweluję straty na nich.

2 komentarze:

 1. Niby wszystko ok, ale:
  http://www.bloomberg.com/quote/GSPG10YR:IND/chart
  Strzał na 7,12%?
  Ja tutaj widzę niezłą ściemę z tym otwarciem dzisiejszym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dosyć ciekawie wygląda koncentracja na gpw

  http://www.gpw.pl/koncentracja_otwartych_pozycji

  1 portfel 30-35% i 1 portfel 40-45%

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails