czwartek, 14 czerwca 2012

Gościnny wpis "(Nie)Bezpiecznie jak w FI Pieniężnym Union Investment"


Zapraszam czytelników do zapoznania się z tekstem naszego kolegi Spinnakera (część I na blogu SiP)

część II
zamiast wstępu;

Pytanie dla obecnych, potencjalnych, bo już raczej nie dla byłych klientów „Bezpiecznego” funduszu pieniężnego Union Investment;
Czy widzicie elementy wspólne dla obydwu wykresów?
Czy widzicie różnicę?
poza tym że jedno to wykres akcyjnego niebezpiecznego WIG 20, a drugi bezpiecznego funduszu Union Investment
I
„Fakty”

4-go czerwca 2012 PBG składa do sądu wniosek o upadłość
4-go czerwca 2012 teoretycznie „bezpieczny – pieniężny „Fundusz Union Investment w jeden dzień traci połowę swoich rocznych zysków

Nie wiadomo na jakich przesłankach Union Investment zainwestowało w obligacje PBG.
Nie wiadomo czy istniały podstawy prawne dla zakupu przez fundusz pieniężny Union Investment obligacji PBG.
Nie wiadomo kiedy Union Investment kupił obligacje PBG.
Nie wiadomo ile pieniędzy Union Investment utopiło w obligacjach PBG.
Nie wiadomo czemu Union Investment wiedząc o kłopotach PBG nie podjęło !!! Ż A D N Y C H !!! działań mających na celu ochronę powierzonych do ich B E Z P I E C Z N E G O funduszu P I E N Ę Ż N E G O pieniędzy ich klientów, choć podobno podjęły takie działania inne formy np. Skandia

Wiadomo jedno; klienci Union Investment nie mieli Ż A D N Y C H szans na jakiekolwiek działania mające na celu uratowanie swoich pieniędzy.

II
„Zaufanie”

W jaki sposób 2 miliardy, 365 milionów złotych znalazło się w Specjalistycznym, Funduszu Inwestycyjnym Otwartym Subfunduszu UniWIBID? Kilkadziesiąt tysięcy, a może set tysięcy ludzi uwierzyło Union Investment że fundusz pieniężny to fundusz bezpieczny.
Odpowiedz nadeszła 4-go czerwca 2012 roku i jest jednoznaczna.

III
„Reakcja”

Doświadczenie lat 2007 – 2012 wskazuje bezdyskusyjnie że jeśli chce się chronić własne pieniądze nie można wierzyć w słowa „polityków, analityków, zarządzających, profesjonalistów, specjalistów, dziennikarzy, komentatorów, etc” wręcz należy czynić dokładnie odwrotnie wobec tego co oni mówią piszą. Można by przytoczyć wypowiedzi z roku 2007 że nie ma żadnego kryzysu, by nie „panikować” trzymać akcje bo „w długim terminie…” czy też „kupować mieszkania bo taniej nie będzie…”ale po co? Tydzień temu premier Hiszpanii mówi że jego kraj nie będzie potrzebować pomocy, w weekend o taka pomoc prosił…

Co zatem należało zrobić po utracie znacznej części kapitału w już wiemy że nie mającym nic wspólnego z bezpieczeństwem funduszu pieniężnym Union Investment – tak, tak pieniężnym, nie żadnym „korporacyjnym”
Nie wierzyć w pokrętne tłumaczenia, tylko ratować własne pieniądze!.

IV
„Teraźniejszość”

Zarząd Towarzystwa ocenia, że na koniec roku stopy zwrotu z funduszy powinny być dodatnie”
spodziewamy się zdecydowanie szybciej odzyskać zainwestowane środki”
ogłoszenie upadłości układowej - w naszym przekonaniu - nie powinno spowodować konieczności dalszej przeceny obligacji emitenta w portfelach funduszy
naszym zdaniem przecena aktywów również nie powinna zostać dokonana do zera.
co pozwala oczekiwać pozytywnych rozstrzygnięć w sprawie

Proszę zwrócić uwagę na słowa „powinny…nie powinny.. co pozwala oczekiwać..” przypuszczenie, trybem przypuszczającym, przypuszczenie pogania. Tak komunikuje się podobno poważna instytucja finansowa. Żadnego „przepraszamy” „żałujemy” „przykro nam” „popełniliśmy błędy” „zapewniamy” „gwarantujemy”…nic

A teraz spróbujmy przeanalizować ten bełkot, oczyścić go z frazesów i przetłumaczyć na polski. Nie ma ani jednego słowa o:
 • tym że została odpisana całość strat
 • że nie będzie kolejnych strat
 • że nie ma innych trupów w szafie
 • że pozostałe pieniądze są bezpieczne

jest za to fantazja;
 • że może na koniec roku będzie jakiś zysk
 • że może coś się uda odzyskać
 • że może nie będzie kolejnych strat
 • że może nie spadnie do zera!!!!
Czy tylko ja odnoszę wrażenie państwo „profesjonaliści” nie opisują jak jest naprawdę?
Że opisują sytuacje za pomocą „chciejstwa”

V
„Przyszłość”

Państwo „specjaliści” „analitycy” „zarządzający" twierdzą że PBG ma majątek, nieruchomości, udziały w innych spółkach i że coś z tego „odzyska”

PBG proponuje spłatę 69% procent wierzytelności powyżej miliona złotych, zatem już teraz na dzień dobry Union Investment straciło nieodwracalnie 1/3 zainwestowanych pieniędzy.
PBG proponuje –w rok po uprawomocnieniu się układu - zamianę do 12% zadłużenia na akcje po 40 złotych – tyle że akcje na GPW wyceniane są na 7.40 – 80% niżej
Banki wypowiadają kolejne umowy, bo chcą wykorzystać swoja uprzywilejowaną pozycje przy walce o ochłapy z tego co z PBG pozostanie, ale pamiętajmy że przed nimi jest US, ZUS, za bankami czereda innych wierzycieli.
Nieruchomości PBG może i ma, ale wycenione wg? Cen dzisiejszych? Z momentu ich zakupu? A może licytacji ;)
A sprzęt budowlany? Wg cen zakupu czy nikomu niepotrzebnego złomu, bo przecież po EURO 2012 do 2020 roku inwestycje infrastrukturalne będą praktycznie wstrzymane.

Na dzień dzisiejszy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują że nie odzyskają nawet 10-tej części kilkudziesięciu – kilkuset milionów utopionych w PBG pieniędzy.
Zatem kolejne odpisy to tylko kwestia czasu.

Część pierwsza wpisu dostępna jest na blogu SiP


33 komentarze:

 1. yada yada..... PBG już trup yada yada po 7zł zaraz będzie pewnie po70gr ? ;) To biorę testowo bez SL żeby wszystkie spocone strata 2% żuczki poczuły się lepiej. HBP na zakąskę i dużo polnordu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bierz, a potem zastanów się z czego PBG będzie finansować swoją działalność ;), jak ma wypowiedziane praktycznie całe finansowanie, a obligacjeto póki co każdy chce żeby PBG wykupywało.

  OdpowiedzUsuń
 3. @Spinnaker01
  Upadłość oznacza, iż nie reguluje się długów w okresie trwania postępowania poza tymi, które powstają po dniu ogłoszenia upadłości. Płatności stają się zaś wymagalne i dłużnik nie może odmówić zapłaty. Innymi słowy, ma szanse finansowania z bieżących wpływów.

  OdpowiedzUsuń
 4. @2jarek
  lepiej patrz, czy Sąd nie zmieni opcji na likwidacyjną, bo wówczas wartość akcji = 0. Za układem muszą zagłosować wszystkie banki i pogodzić się ze stratą ponad 30% wierzytelności

  OdpowiedzUsuń
 5. troche co tu napisales to sie kupy nie trzyma, na ich stronie jest wycena i mimo to mam zysk od początku roku, no chyba że coś oszukują, a co do papierów w funduszu masz sprawozdanie roczne. Widac nie masz pojecia co piszesz, wszedles w złym momencie i tyle. Ja licze na ugode. Nie wiele ale pewnie cos odzyskam dopiero wtedy sie zastanowie co dalej.

  OdpowiedzUsuń
 6. W budowlance można znaleźć kilka przecenionych spółek, za to niezagrożonych bankructwem i z niższym zadłużeniem. Ruletka mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy 1. Z jakich bieżących wpływów? z 400 milionów od NCS które samo mam na koncie 5 milionów i domaga sie od PBG bodaj 360 milionów kar umownych?
  Poszukaj w sieci jak są finansowane inwestycje takie jak te które realizowało PBG - wpierw własna kasa, potem kasa od inwestora, miedzy innymi PBG się rozłożyło
  Anonimowy 2. Jak nie wiesz co to jest FI pieniężny to sobie poczytaj zanim zaczniesz stukac w kalawiaturę - to fundusz który ma zachować kapitał, i ewentulanie coś zarobić, to fundusz na besse, spadki, etc synonim lokaty w banku. mało mnie interesuje ile zarobili od poczatku roku, interesuje mnie to że zamiast chronić pieniądze je stracili. Ja je sobie odrobie, w sumie zażarło mi to co zarobiłem na ostatnich spadkach, ale drażni mnie to że w tzw "bezpiecznym porcie" nie jest bezpiecznie.
  Tylko tyle, i az tyle

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie muszę szukać, bo mam niezbędną wiedzę. Zgadza się, że najpierw własna kasa a potem zwrot od inwestora tyle tylko, że etapami a nie po zrealizowaniu całej budowy. Innymi słowy, inwestycja zawsze jest podzielona na etapy, które są rozliczane po ich realizacji. Nie trzeba zatem mieć kasy na całość. Zapominasz też, że często, a może nawet prawie zawsze, budowa jest realizowana przez podwykonawców, którzy sami wykładają swoją kasę a następnie otrzymują od generalnego a ten od inwestora.
   2. Upraszczasz z tym NCS, bo PBG realizuje szereg innych inwestycji, a Stadion jest zakończony i nie trzeba na nic wykładać tylko się ostatecznie rozliczyć.
   3. Praktyka Spółek w upadłości jest taka, że inwestorzy zgadzają się płacić z góry za każdy etap, ponieważ wiedzą, że Spółka jest nadzorowana przez Sąd upadłościowy. Często zdarza się podpisywanie porozumień, że kasa od inwestora popłynie bezpośrednio do podwykonawcy a do generalnego tylko nadwyżka.
   4. Jedyne zagrożenie dla PBG to brak zgody wierzycieli na układ i zmiana opcji na likwidacyjną.

   Usuń
  2. Faktycznie PBG realizuje wiele innych inwestycji- tylko tam tez PBG musi wpierw wylozyc wlasna kase jak np Elektrownia Opole (razem z Polimexem), a mysisz ze w takiej sytuacji podwykonawcy jeszcze beda skorzy do wydawania wlasnej kasy? Lepiej im sie oplaci nawet zerwac kontrakt niz nie dostac zadnej kasy za calosc wykonanych robot lacznie z materialami.

   Usuń
  3. pamiętaj, że u nas wprowadzili zasadę, iż inwestor odpowiada razem z generalnym wykonawcą za należności podwykonawców, tzn. w praktyce zapłaci generalnemu jak ten przedstawi dokumenty, że się rozlicza ze swoimi podwykonawcami. oznacza to, iż podwykonawca, o ile wykonuje roboty budowlane, zawsze może się domagac zapłaty także od inwestora, co znacznie zmniejsza jego ryzyko.

   Usuń
 8. Spinnaker, cele funduszu powinien opisywać prospekt emisyjny. Chciałem się tego czepić, by napisać skargę. Grzebiąc w sieci znalazłem prospekty Unikorona Pienięzny z róznych lat. Zgadnij, co zwróciło moją uwagę - ewolucja celu ! Najpierw "ochrona", potem "zachowanie realnej wartosci" a w końcu "osiagniecie zakładanego zysku". Z pamięci cytuję. Nie badałem wszystkich materiałów, ale zupełnie mi te trzy wystarczyły. Okreslenie, w co inwestuje fundusz również jest dalekie od precyzji. zapraszam do http://swiatowid.blox.pl/2012/06/Unikorona-gdzie-jest-KNF.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam takich teoretyków-gawędziarzy ;/ Wyjdź z bajkowego świata książek, teorii i wykładów i zawitaj w realnym świecie. Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Oficjalnie poszło o 100 milionów, trochę niewiele jak na kontrakty które PBG realizowało? Byli/są utopieni na o wiele większą kasę, znaleźli na krótką metę sposób by wyjść z sytuacji w jaką sami się wpędzili, tyle że pies z kulawą nogą nie będzie z nimi - z Union Investment swoją drogą też - po takim numerze jaki wywinęli robił interesów, o ile to przetrwają, a jeśli im się to uda to do gardła rzuci im się kto może, już to robią wszyscy - od banków począwszy, na podwykonawcach skończywszy.
  Ale mam dla ciebie anonimowy doskonałe rozwiązanie - weź kredyt pod mieszkanie.dom, sprzedaj co się da i kup akcje PBG ;), skoro wg ciebie wszystko jest w porządku, i świetlana jest przyszłość.
  Światowid, nagle okazało się że praktycznie nie ma funduszy pieniężnych w tym kraju, KNF oczywiście nic nie robi choćby z tym na co wskazałeś, ale kto wie może uda się pozwać TFI pieniężne przez które ludzie stracili pieniądze.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby, że miałbym PBG brać? Jak chciałbym w ruletkę pograć to poszedłbym do kasyna;) Moją intencją był zwrócenie uwagi na to, że upraszczasz pewne rzeczy. Jakie znaczenie ma czy są utopieni na 100, 500 czy więcej milionów? Są w upadłości i tyle. Dla akcjonariusza oznacza to tylko tyle, że ma 50% szansę, że jakąś część kasy uratuje. Pamiętasz upadłość Mostostalu Zabrze ? Tam się akcjonariuszom udało a sama spółka jest na rynku i jakoś interesy z nią robią. Pamiętam też Pażur i inne, np. z Poznania, w których akcjonariuszom się nie udało. Przykłady można mnożyć.

   Usuń
  2. Podsumowując, PBG nikt, kto nie jest hazardzistą, nie tknie i tu pełna zgoda. Brak natomiast zgody co do Twojego sposobu uzasadniania tej tezy, pełnego uproszczeń i oparcia choćby w lekturze prawa upadłościowego co do uprzywilejowania US i ZuS, bo na 100% są inni przed nimi choćby banki z hipotekami lub zastawnicy itd itp

   Usuń
  3. Naprawdę uwielbiam teoretyków-gawedzierzy ;/ czyli tak konkretnie o ci chodzi?pacjent umarł, ale operacja się udała? Banki wypowiadają umowy żeby się ustawić w lepszej pozycji, PBG rzuca się do gardła kto może, a ty mi wyjeżdżasz że upraszczam ;)
   Ok zróbmy inaczej - powiedz akcjonariuszom w jakim miejscu kolejki po pieniądze się znajdują ;>
   a) na samym początku
   b) w środku
   c) na końcu
   pyt.2, niech mają nie 50% a 99% - niech się łudzą - że odzyskają cytując ciebie "jakieś" pieniądze, zatem ile odzyskają?
   a)100%
   b)69% ;)
   c)mniej niż 10%
   d)najprawdopodobniej, ułamek % za klika lat, minus inflacja

   Usuń
  4. Pytanie pierwsze retoryczne - ostatnie miejsce.
   Pytanie drugie, przy upadłości likwidacyjnej - zero złotych. Przy upadłości układowej chciałbyś ze mnie wróżkę zrobić ? Tu jest sedno uprszczenia, ponieważ zakładasz na postawie swojego przekonania, że pkt d, a ja Ci piszę, że możesz się pomylić i podaję przykład Mostostalu i choćby ostatnio króla Elektrim, za którego akcję dawali jakiś czas temu coś ponad 20 zł nawet jak był w upadłości, a wierzyciele odzyskali cały kapitał oraz część odsetek ustawowych. Zatem nigdy nie mów nigdy, bo tak uważasz. Życie zweryfikuje, czy będą mieli szczęście, czy nie ?

   Usuń
  5. PBG nie ma terenu nad Wisłą w centrum Warszawy gdzie można wybudować małe miasteczko i udziałów w jednej z 3-ech dominujących sieci komórkowych.Dla mnie jak ktoś chce może przyjąć twój tok myślenia, niech siedzi w akcjach/obligacjach PBG. Może nawet wierzyć w komunikaty Union Investment i dalej trzymać ich fundusze - przecież istnieje szansa na to że zostanie wynaleziona substancja zapewniająca życie wieczne, tak samo jak istnieje szansa że odzyskają pieniądze z PBG - całe i z odsetkami ;>, a to że są na samym końcu kolejki wierzycieli nie ma żadnego znaczenia

   Usuń
  6. Elektrim miał udziały w Procie Praskim. Był czas, ż tylko cześciowo je miał. Teraz pewnie je znowu ma:) Tak samo z udziałami w sieci komórkowej. Miał, pośrednio miał i ostatecznie nie ma. Zapomniałeś dodać, że miał i pewnie częściowo nadal ma wiele innych składników majątku. Tak na marginesie, a wiesz jakie miał zobowiązania wobec swoich wierzycieli, bo zdaje się, że odwracasz kota ogonem. Przecież mógł mieć więcej długów niż wartość tych składników, które wymieniłeś i to wielokrotnie więcej;) Logiczne byłoby, że jakby miał super majątek i małe długi to nie ogłaszałby Sąd jego upadłości? Poza tym po co porównujeszesz co ma Elektrim skoro nie wiesz co ma PBG, ale się tylko domyślasz, że to złom, bo przecież w PL nikt już po Euro nic nie będzie do 2020 r. budował;) a co do nieruchomości to nie sa za wiele warte, bo cenę ustalą w licytacji.

   Nie mieszaj akcjonariusza PBG z Union, bo akcjonariusz nigdy nie będzie wierzycielem tej Spółki. Jakbym był akcjonariuszem, ktory kupił i nadal ma akcje np. po 150 to miałbym serdecznie w nosie, czy mogę teraz odzyskać np. 7 złotych, czy czekać i nie mieć nic. Jeżeli kupiłbym akcje po 30 to bym je oddał po te 7 zeta i pogodził się ze stratą. Czujesz różnicę ? Zresztą strategia kupującego akcje to jego sprawa i jego ryzyko i nie ma to nic do rzeczy w tym temacie.
   Co do Union to inna bajka. Tam to można sobie umorzyć jednostki uczestnictwa i wyjść, ale na pewno nie jest się wierzycielem PBG. Nie mam wiedzy by oceniać sposób działania funduszu, ale tutaj zdaję się na Twoją wiedzę choć mam wątpliwości co do jej jakości. Przeczytaj swoją część artykułu zatytułowaną fakty, w której piszesz, że czegoś nie wiadomo a podobno coś wiadomo. W szczególności nie wiadomo, dlaczego fundusz nic nie zrobił by chronić pieniądze, ale podobno wiadomo, że zrobiła to Skandia. Niby skąd wiesz, że nic nie robili. Oceniasz to tylko po skutku? Rozumiem, że faktem jest robienie czegoś podobno przez Skandię?
   Wpis jak rozumiem ma być wyrazem niezadowolenia, ale styl to jakbym Fakty czy Super Express czytał. A podejście do tematu .... oooooo .... pogratulować.

   Usuń
  7. odpowiadając na pytanie o co mi chodzi napiszę prosto jak krytykować to rzetelnie w oparciu o fakty a nie domysły, czy spekulacje. W innym wypadku wychodzi .... to co każdy moż sobie przeczytać. Jak jesteś taki wspaniały i przekonany o swojej wiedzy to złóż pozew przeciwko TFI w czyimś imieniu i licz na to, że wygrasz sprawę, a honorarium wynagordzi Ci złość.

   Usuń
  8. a najlepiej podziel się swoją wiedzą z Grekami, bo im się teraz tzw. " bezpieczne przystanie" przydadzą. Najlepiej o funduszach pięniężnych, które zapakowały się w Obligacje Greków, Hiszpanów albo Włochów. Tam to dopiero byś miał pole do popisu;)

   Usuń
  9. ;) Anonimowy 1; to jak miał udziały, nie miał i znowu ma to jak to opisać, byś był zadowolony? Miał czy nie miał? Dla każdego kto jest przekonany że firmy budowlane w Polsce mają co robić do 2020 roku, proponuje kupić ich akcje i trzymać. Widzę że masz pewne problemy ze zrozumieniem wiec postaram się napisać to jeszcze raz i wyraźnie - pomyśl sobie że to jest napisane drukowanymi i przeliteruj dla lepszego zrozumienia - firemka, Union Investment ma fundusz pieniężny, to taki odpowiednik gotówki w banku dla ludzi którzy mają TFI i niekoniecznie chcą być akcjach - na razie zrozumiałe? czy przeliterować jeszcze raz? Ok, teraz dalej, mają trzymać kasę w gotówce, bonach skarbowych - rozumiesz? czy nie za bardzo?, ale nie wiedzieć po co kupili obligacje bankruta jakim jest PBG - przeczytałeś?, zarejestrowałeś? Nie sprzedali ich, na tym polegałoby działanie, tak podobno zrobiła np Skandia i stracili nie swoje pieniądze - nadążasz?
   To tak jakbyś dał klucze od swojego mieszkania sąsiadowi, żeby podlewał kwiatki pod Twoją nieobecność, a on zrobił imprezę i mieszkanie jest zdewastowane, cytując ciebie - rozumiesz różnicę?
   Anonimowy 2 - jak masz inne fakty niż moje "nierzetelne" czekam na nie.
   Anonimowy 1 i 2 ;) Nie wiem co jest w Fakcie i Super Expresie, ale jak rozumiem jesteście na bieżąco, i w trakcie pisania "rzetelnych, bez uproszczeń" materiałów w temacie - gdzie można elaboraty przeczytać?

   Usuń
  10. 1. Co do Elka ... weź mnie oświeć ... elek wyszedł z upadłości, bo ma udziały w Porcie i telefonii komórkowej ? Niezależnie od Twojego zamiaru wpisu tej informacji to bzdurą jest, że ma udziały w telefonii komórkowej, bo nie ma ich od początku 2011 r. nawet pośrednio.
   2. Teraz już wiem dlaczego lubisz teoretyków-gawędziarzy;) Sam nim jesteś. Dzięki za teoretyczno-łopatologiczny wykład na temat funduszu pieniężnego i tego co powinien mieć według takiego eksperta jak ty, a czego nie. Tylko jak ten wykład się ma do tego w co fundusz Union, o którym piszesz, miał inwestować i o czym informował choćby w statucie? Jak uważnie czytam i sobie literki składam;) to UniWIBID Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty jakoś daleko ma do określenia pieniężny, ale może rzeczywiście mam problemy ze zrozumieniem i czytaniem ;)? Chłopie, weź nie pisz bzdur i sam przeczytaj ze zrozumieniem to co wyraźnie napisali! Ano, że będą inwestowali m.in. w Instrumenty Rynku Pieniężnego, czyli papiery wartościowe lub prawa majątkowe inkorporujące wyłącznie wierzytelności pieniężne. Trzeba być mądrym inaczej by przyjąć, że inwestowanie w papiery wartościowe lub prawa majątkowe to cecha funduszu pieniężnego, a za taki ten fundusz uważasz.
   3. Union domaga się wykupu obligacji serii C wyemitowanych w 2009 r. Tak wynika z komunikatu. Rozumiem, że już w tym roku przekonany byłeś, że PBG to bankrut wbrew opinii ponad 30 funduszy inwestycyjnych, kilku banków oraz tych, którzy wybierali PBG w przetargach do realizacji inwestycji ? Świetny jesteś;) Rozumiem, że do 2020 wszystkie firmy budowlane z GPW padną, bo nie będą miały co robić i tak jest Twoja prognoza? To da się sprawdzić ;)
   Poza tym, te obligacje były zabezpieczone także nie tylko majątek PBG i Hydrobudowy wchodzi w grę.
   4. Uznajesz za fakt, iż podobno Skadnia sprzedała obligacje PBG, czy nie? Pytam, bo się ciągle odwołujesz do tego co podobno zrobiła i traktujesz to jako to co powinno było zrobić Union ?
   5. Zakładać muszę, że Skadnia dostała 100% wartości za te obligacje i nie straciła ani centa z pieniędzy klientów, ani własnych, bo by się znacząco nie różniła od Union ? Zejdź chłopie na ziemię i odpowiedź sobie na pytanie, kto chciałby kupić i zapłacić więcej niż 1 zł za obligacje bankruta lub podmiotu zagrożonego bankructwem, mającego problemy płynnościowe? Może jakiś podmiot powiązany lub zaprzyjaźniony, który ma z czego odpisać stratę? ;)
   4. Twoje fakty są rzetelne inaczej i to Ci pokazuje, bo to jest moją intencją.
   5. Przeczytaj swój wpis na blogu, kup sobie gazetę pt. Fakt lub Super Ekspres, przeczytaj ze dwa, trzy artykuły i porównaj a będziesz zdziwiony;)

   Usuń
  11. Elektrim miał aktywa więcej warte niż PBG, tylko tyle, aż tyle. Masz podane linki w których wyraźnie jest napisane że to Fundusz pieniężny, nie sadzę żebyś nie umiał czytać, po prostu pomijasz to co jest dla Ciebie niewygodne. Twoja kondycja umysłowa szwankuje porównaj sobie to co piszesz cyta z Ciebie
   Rozumiem, że już w tym roku przekonany byłeś, że PBG to bankrut wbrew opinii ponad 30 funduszy inwestycyjnych, kilku banków oraz tych, którzy wybierali PBG w przetargach do realizacji inwestycji ? Świetny jesteś;"
   trzy wiersze dalej;
   "Zejdź chłopie na ziemię i odpowiedź sobie na pytanie, kto chciałby kupić i zapłacić więcej niż 1 zł za obligacje bankruta lub podmiotu zagrożonego bankructwem, mającego problemy płynnościowe"

   I ty mi zarzucasz nierzetelność? A może masz coś z głową?

   Usuń
  12. http://forsal.pl/artykuly/625731,blocher_czesc_firm_budowlanych_musi_upasc_tylko_wtedy_rynek_odzyje.html - to ad Rozumiem, że do 2020 wszystkie firmy budowlane z GPW padną, bo nie będą miały co robić i tak jest Twoja prognoza? To da się sprawdzić ;)'
   i skandii
   "Ponadto informujemy, iż Skandia z wyprzedzeniem reagowała na wydarzenia związane z problemami PBG, dokonując zmian w składzie portfeli modelowych oraz innych usług (np. Multinavigator)."

   Usuń
  13. 1. Zwolnij i czytaj uważnie: pierwsze cytowane przez Ciebie zdanie odnosi się do 2009 r. a drugie do 2012 r. Myślałem, że to będzie to jasne skoro są w różnych punktach i odnoszą się do różnych kwestii!
   2. A jak w internecie napiszą, że banan jest czerwony to też będziesz tak twierdził i podawał linki? Ten fundusz nie jest pieniężny i tyle w temacie. To, że ktoś go tak klasyfikuje to tylko tyle oznacza, że wprowadza w błąd i potwierdza się stare porzekadło: czytaj zanim podpiszesz.

   Ad. info Skandii:

   2012-06-06
   Informujemy, iż w związku ze zgłoszeniem wniosku o upadłość układową przez PBG oraz wybrane spółki należące do grupy PBG, nastąpiło lub nastąpi przeszacowanie wartości aktywów szeregu funduszy rynku pieniężnego lub obligacji, inwestujących w instrumenty korporacyjne. W szczególności sytuacja ta dotyczy funduszy UniFundusze FIO subfundusz UniKorona Pieniężny (kod UFK: UNK4), UniFundusze SFIO subfundusz UniWIBID (kod UFK: UNK5),
   Novo FIO Subfundusz Novo Obligacji Przedsiębiorstw (kod UFK: SEB2), Idea Premium SFIO
   (kod UFK: IDEA2), Pioneer FIO Subfundusz Pioneer Pieniężny (kod UFK: PIO6), Pioneer FIO Subfundusz Pioneer Obligacji Plus ( kod UFK: PIO2).
   Zwracamy uwagę, iż fundusze dotknięte przeceną należą do grupy funduszy sklasyfikowanych przez Skandię jako „korporacyjne i pozostałe”, a zatem nie należące do najbezpieczniejszej grupy funduszy - inwestujących wyłącznie lub prawie wyłącznie w instrumenty skarbowe. W grupie funduszy tzw. bezpiecznych, a więc rynku pieniężnego i obligacji, Skandia zaleca alokację w fundusze sklasyfikowane jako „skarbowe”
   Podsumowując, coś tam robili, ale nie wiadomo co, a w każdym razie nie załatwili problemu skoro dokonali przeszacowania. Zapytaj ich, bo tak przyjmujesz, dlaczego w całości nie odpisali kwoty obligacji w straty?
   3. Elektrim miał także wielokrotnie wyższe zobowiązania. I co z tego wynika w temacie PBG?
   4. Prognozujesz upadki firm, ponieważ Prezes Budimexu tak też prognozuje? Gratuluję. Firmy budowlane padają niezależnie od koniunktury i jest to rzecz normalna na rynku, na którym konkuruje się wyłącznie ceną i nie ma to nic do tego, czy inne firmy będą miały co robić, czy nie. Zresztą Prezes nie twierdzi, że zawiesza działalność, bo Budimex nie ma i nie będzie miał zleceń po EURO.

   Usuń
  14. Przez trzy lata po równi pochyłej PBG zjeżdżało do bankructwa i Union Investment nie mogliście pozbyć się tego shitu? Jakoś od samego początku tej dyskusji czułem że masz anonimowy coś wspólnego z tą żałosną firemką, teraz po tym co piszesz widać to wyraźnie. To jest fundusz pieniężny i był tak klasyfikowany m.innymi przez skandie która nagle 6-go czerwca wprowadziła nieistniejący w polskim prawie wymysł pod postacią„korporacyjne i pozostałe”.
   To co wkleiłeś różni się od tego co skandia miał na stronie w zeszłym tygodniu - no ale są blue screen-iny i maile które wysyłali.

   Prognozuje to to że będziecie mieli coraz mniej klientów ;)

   Usuń
  15. Stary, nie dość, że w głowie Ci się miesza to jeszcze spisek węszysz ? To się kwalifikuje do leczenia ;)

   Usuń
  16. Do leczenia się - widzę że masz w tym doświadczenie - nadają się ludzie którzy ładują setki milionów w obligacje bankruta. Nie zmienią tego "anonimowi" którzy wpierw budują "pozytywny wizerunek", stonowanymi wypowiedziami, branżowym slangiem, sugerującym "wiedzę", a kończą próbą dyskredytacji adwersarza ;)
   To co jest obecnie na stronie skandii różni się od tego co było tydzień temu. PBG jest bankrutem a Union Invetsment straciło pieniądze swoich klientów, i jest ostatnie w kolejce wierzycieli po ich odzyskanie to są suche fakty, masz coś albo twoja firmeka do dodania? może jest inaczej?

   Usuń
 10. jest źle fakt, ale brałem fundusz wiedząc co to sa papiery korporacyjne. Nie ma "bezpiecznych papierów" a banki też upadają.. trzeba popatrzeć prawdzie w oczy i powiedziec że wybrałem ze wzgledu na nienaganna historię.. przejechałem się ale trudno. Czy ktoś w ogóle wie o ile dokładnie przecenili te papiery? Konserwatywnie to za mało do jakiś konkluzji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. k*rwa! właśnie zaglądam na ten blog i syf!! powyżej to mój wpis i został przeredagowany!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Spinnaker01 co jest!!!!! co to ma być!!!! wchodzę dzisiaj i myślę że coś nowego przeczytam a widzę przeredagowany mój komentarz!
   oryginał:
   jest źle fakt, ale brałem fundusz wiedząc co to sa papiery korporacyjne. Nie ma "bezpiecznych papierów" a banki też upadają.. trzeba popatrzeć prawdzie w oczy i powiedziec że wybrałem ze wzgledu na nienaganna historię.. przejechałem się ale trudno.(tu następuje trolling mam nadzieje że nie wlasciceila blogu bo zrobię aferę) bo napisałem że czekam na efekt przecenienia i dopiero potem sie zastanowię co dalej!!!!!

   Usuń
  2. jezeli usuniesz ten wpis to jstes zwyklym oszustem!!!! i zrobie co trzeba obiecuje robie ss i wysyłam do hosta bloga!

   Usuń
  3. Gościu przede wszystkim nie życzę sobie na moim blogu takich chamskich pomówień. Nie jestem w stanie ingerować w treść komentarzy, mogę je conajwyżej usuwać i nigdy jeszcze z tej opcji nie skorzystałem wobec komentarzy innych osób.

   To jest wpis gościnny, ale nikt poza mną nie ma dostępu do edycji tego bloga - również Spinnaker01, który przysłał ten wpis w docu.

   Nie wiem dlaczego wpis jest przeredagowany i czy w ogóle jest przeredagowany. U góry masz mój mail, więc ochłoń i napisz dokładnie co się stało.

   Usuń
 11. Polecam ten wpis o PBG:
  http://blogi.bossa.pl/2012/06/06/kilka-refleksji-o-sytuacji-pbg/
  Oni nie bankrutują z powodu strat na autostradach, tylko przeinwestowania. Uparli się przejmować Rafako na szczycie hossy i dołożyli 500mln długu do już pożyczonego miliarda.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails