piątek, 8 lipca 2011

Wodzu prowadź!Kiedy WIG20 bił rekordy w 2007 roku wiele małych spółek było już w bessie od roku. W czasie ustanawiania dołka bessy w lutym 2009 r. niektóre spółki były już w hossie, m.in. KGHM, ale także segment spółek deweloperskich. Od końca zeszłego roku deweloperzy znowu wyprzedzają WIG, jednak już w przeciwnym kierunku:


Praktycznie każdy indeks branżowy na GPW traci od conajmniej pół roku. Rynek ciągną duże, płynne spółki. W ten sposób niezwykle ciężko zarobić na spadkach - na małych spółkach się nie da, a kontrakty indeksy rosną.

Dlatego warto mieć jakiegoś przewodnika, który wskazuje przegrzanie rynku. Taką silną spółką z rozwiniętego rynku jest Volkswagen:


Jak widać każda hossa musi się zakończyć hiperboliczną euforią. Czekam na VOW po 172 jako sygnał top dla rynku. Wodzu prowadź!

14 komentarzy:

 1. Wszystko pięknie jeżeli używasz skali LOG.
  Jak użyjesz skali liniowej (która dotyczy się np. dołków po bessach...
  http://www.image-share.com/upload/763/230.png
  ... to kończymy praktycznie już 150 - 156E.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Kiedy WIG20 bił rekordy w 2007 roku wiele małych spółek było już w bessie od roku" - to jest już dopasowywanie teorii do faktów, na wykresie zielona linia to szczyt sWig czerwona szczyt wig20:
  http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f3e6e7fe279b2bac.html
  Volkswagen też może być przykładem dobranym pod teorię, jak w podręcznikach z AT ;)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. No i jak są lipne dane, ropa leci na łeb... to na RCSCRAOPEN animator się chowa i jest spread 5zł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Anonim
  Napisałem "wiele małych spółek" a nie SWIG80 ;) SWIG80 zaczał spadki w maju tego roku, ale wiele spółek z tego indeksu spada już od grudnia. Słabsze spadają, silniejsze się jeszcze trzymają a nieliczne robią nowe szczyty.

  Volkswagen jest czołową spółką niemieckiej gospodarki. Podobnie Apple w Stanach. Warto je analizować, bo często pokazują aktualny trend. VOW pokazuje mi, żeby nie grać na razie S, ale też jeśli dobije do 170, użyję tego jako silnego argumentu za skracaniem szczytu. Podobnie jak skracałem FW20 na fibo61.8 po 2927 i FPKN po 57.5, choć nie było jeszcze żadnych sygnałów S. Dopasowałem teorię AT do sytuacji i się udało i coś czuję, że jak VOW dotrze euforycznie na 170 też się uda.

  @Kecaj84
  Możliwe, to nie apteka. Obrazuję mój punkt widzenia - teraz jest bardzo wysokie ryzyko grania L, może być euforyczny wystrzał, ale zarobią nieliczni, najlepsi traderzy, a reszta zostanie z akcjami na długo i będzie kisić straty. VOW zawsze kończył hossę hiperbolicznym wystrzałem..

  OdpowiedzUsuń
 5. @Kecaj84
  Właśnie takie z nim granie, często zwija certy na oporze, albo np. zostawia tylko na K, żebyś mógł stratę zrealizować, ale atrakcyjnej pozycji nie zająć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastanawiające są te ruchy na walutach po ogłoszeniu niekorzystnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Porównaj NZD/USD - inwestorzy nie widzieli, w którą stronę się udać :D Ale zwyciężył NZD i co ciekawe już jest blisko Twojego poziomu 0,838. Wchodzisz w to (przy takim poziomie)?

  Tom

  OdpowiedzUsuń
 7. @Tom
  Bo NZDUSD "musi" wskoczyć na 0.84x ;) Przesunąłem zlecenia na 0.8425, liczę na szpilkę lekko wyżej.

  OdpowiedzUsuń
 8. To ja mam ustawioną Skę na poziomie 0,8550 ale nie twierdzę, że "musi" tam dojść. Zobaczymy jak się losy NZDUSD potoczą. Trochę mnie jednak zastanawia dzisiejsza "siła" NZD podczas gdy na giełdach zapanowały spadki. Niby QE3 wygaszone, więc USD powinien się umacniać mimo słabszych danych makroekonomicznych z USA.

  Pozdrawiam, Tom

  OdpowiedzUsuń
 9. Może nie dojadą do owego 0.85?

  OdpowiedzUsuń
 10. Może i nie dojadą. USD_I bliski zmiany trendu, jeśli zajdzie na 58 i ema200, traktuję to jako sygnał kupna dolara i dobierania na korektach.

  OdpowiedzUsuń
 11. USD Index wybija górą. Jeśli ta długa zielona świeczka zostanie do końca sesji, będziemy mieli odwrócenie trendu! Po roku zacznę grać z trendem :) niemożliwe.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dedek mozliwe ! juz Ci pisalem ,ze to jest to. uwierz i nie kop sie z farbowanymi bykami.

  OdpowiedzUsuń
 13. ciekawe

  http://www.economist.com/blogs/dailychart/2011/07/youth-unemployment

  OdpowiedzUsuń
 14. CHF_I przebił wieloletni opór. Brakuje mi skali, aby ocenić siłę tej waluty. Po prostu nie wierzę, że powtórzą te nadwyżki bilansu handlowego z poprzedniego miesiąca. Co oni produkują, że mimo tak silnego umocnienia ich waluty notują takie nadwyżki!? Nie rozumiem tego.

  Ciekawe jak będzie wyglądał big mac index dla franka.

  Pozdrawiam, Tom

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails