piątek, 21 maja 2010

Dziennik transakcji 3w05.2010, pomysły

Prognozy zamieściłem wczoraj, zatem dzisiaj podsumowanie tygodnia. Tym razem z S-kami poszło mi dużo lepiej niż na początku maja i zakończyłem tydzień na plusie.

Ponieważ księguję trochę inaczej portfel - liczę tylko zamknięte transakcje, w rzeczywistości kontrakty jedynie częściowo zabezpieczyły straty na akcjach, spowodowane głównie słabą postawą PGE i Arctica. Skumulowana strata na posiadanych akcjach oscyluje koło 10%, jednak pisałem wielokrotnie, że nie obawiam się sytuacji na tych papierach i ostatecznie zadowoli mnie na ten rok dywidenda z zainwestowanej w nie części kapitału.

Wobec coraz pewniejszych spadków próbowałem grać krótko akcjami PGN i TPS z portfela, jednak zmienność na nich jest trochę za słaba na takie kombinacje. Taktyka polega na sprzedaży akcji, kiedy mamy wysokie prawdopodobieństwo spadków i odebraniu ich niżej. Przy okazji zamiast kasować różnicę w gotówce, odkupuję za tą samą kwotę, stąd tajemniczy wzrost liczby akcji TPS o 1 i PGN o 10 :)

Zdecydowanie lepsze wyniki z wykorzystaniem tej "strategii" uzyskałbym pewnie na PGE, które na razie podąża tylko w jednym kierunku. Mimo to cena poniżej 20 zł skusiła mnie dziś do małego uśrednienia i wpadło kolejne 25 akcji po 19.81 . Dywidenda przy dzisiejszym zamknięciu bije już nawet lokaty mBanku, więc niech sobie dalej spada, chętnie dobiorę za 18zł i 15zł. Na razie korekta do 21.90 się należy:


Po dzisiejszej sesji kanał WIG20USD został skutecznie wybroniony, dzisiejsza świeca to szpulka, która informuje, że brakuje już sił do kontynuacji krótkoterminowego trendu spadkowego. Sama świeca niewiele jeszcze mówi, potrzebne są sygnały potwierdzenia, jednak spodziewam się odreagowania spadków w przyszłym tygodniu.

Sprawa odwrócenia trendu wcale nie jest przesądzona. Mityczna średnia 200-dniowa była nie raz łamana podczas trendu wzrostowego:


Na razie będę szukał okazji w DT/intraday a ewentualne zyski reinwestował w defensywne muły pokroju PGN/PGE/TPS. W razie pogłębiania i przyspieszania spadków zacznę zbierać małe pakiety co ciekawszych akcji małych i średnich spółek. Szybko spadają certyfikaty na ropę RCCRUAOPEN - od 11zł zacznę na nie zaglądać, pamiętając jednocześnie o tym, że w trendzie wzrostowym (który jak zwykle opuściłem na starcie) są certyfikaty na spadki ropy RCSCRAOPEN.

Słabość złotego powstrzymała spadki certyfikatów na pszenicę RCWHTAOPEN - szkoda, chętnie odebrałbym swój pakiet. Mocnych wzrostów według analogii historycznych powinniśmy spodziewać się dopiero w przyszłym roku, ale te same analogie wskazują, że zasięg spadku od 2008 roku został już wyczerpany. Teraz długa konsolidacja, którą lubię najbardziej - kupujesz na dole fali sinusoidalnej, sprzedajesz u góry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails