piątek, 2 października 2009

Dziennik transakcji 1w10.2009 , wyłamanie indeksów dołem

Tydzień temu pisałem, że niepotrzebnie za szybko sprzedałem Mercora. Zrobiłem wtedy prosty wykres (widać nawet strzałkę prognozy ruchu), który sprawdził się w 100%. Niestety już w poniedziałek zupełnie zapomniałem, że taki wykres posiadam i w środę widząc początek odpału, ponownie kupiłem akcje MCR.

Gdybym je szybko sprzedał, skończyłoby się łatwym zyskiem. Gdybym zajrzał do menadżera analiz, sprzedałbym tym prędzej szczęśliwy, że nie tylko uratowałem się przed spadkiem, ale jeszcze zarobiłem. Tymczasem musiałem wyjść, więc zostawiłem akcje i nie zaprzątałem sobie głowy. Wracam, W20 strzelił w górę a MCR ostro w dół. Co jest myślę. Odpalam program do analiz i nagle widzę, że już analizę przeprowadziłem i walor zachował się idealnie "jak powinien".

Tę głupią transakcję będę przypominał sobie przed każdym kupnem waloru, byłem na siebie wściekły. Kilka poprzednich trade'ów było bardzo skrupulatnie opracowanych i przyniosły zysk, jedno kretyńskie kupno "na czuja" je zniweczyło. Przyszedł czas ostrego rachunku sumienia i wyciągnięcia wniosków. Największy nacisk położę teraz na dyscyplinę. Jeśli kolejny raz przeczytam podobny wpis, nie będzie piwa przez tydzień (trzeba ostro).

Wklejam nieszczęsny wykres ku pamięci i przestrodze:Za jakiś czas walor może chodzić po 30 zł, nie chodziło tu o inwestycję, ale wyciągnięcie z bardzo wysokim prawdopodobieństwem zysku. Na inwestycje długoterminowe przeznaczyłem odrębną pulę pieniędzy, które będą pakowane w spółki z NC.

Wyłamanie dołem z marcowego kanału staje się faktem dla coraz większej liczby indeksów. Na razie jest na tyle kosmetyczne, że możemy zobaczyć jeszcze gwałtowny powrót do kanału i wzrosty, ale wolę poczekać z boku i ewentualnie podłączyć się, gdyby wariant okazał się prawdziwy.

W momencie w którym piszę posta wyłamał S&P500:i co gorsze dla nas, krajowych spekulantów (jakoś nie może przejść mi przez usta "inwestor") SWIG80 (na liniowym):Powrócę jeszcze do NIKKEI, który zdaje się potwierdzać powrót do kanału bessy:Teraz kilka argumentów prowzrostowych i jak na nie zareaguję. Po pierwsze jest jeszcze miejsce na krótkoterminowe wzrosty do ograniczeń kanałów.

Ropa:Wig20:i bardzo podobne do lipcowego zachowanie MWIG40 (zaznaczone strzałkami), czyli oparcie na ograniczeniu kanału, przecięcie średnich i RSI:Jak się teraz zachowam. O ile spadki byłyby mi na rękę, bo nie mam czasu na długie analizy a kolejnego dołka bessy już nie zmarnuję jak lutowego ;) , to liczę się z możliwością krótkotrwałego wybicia w górę "na przekór wszystkim". Wtedy będę obserwował ropę (na górnym ograniczeniu mini-kanału) i jeśli wzrost się zatrzyma, załaduję certy na spadki (pomoże w tym złoty, którego perspektywy są bardzo kiepskie). Pospekuluję również na spółkach z SWIG i MWIG.

Tyle planów do przyszłego tygodnia, bo nadal zbyt duża niepewność na rynku. Wchodzenie w akcje w miesiącu krachów mnie nie pociąga, zwłaszcza kiedy pojawiło się kilka sygnałów na spadki. Lepiej stracić okazję, niż kapitał, co nie znaczy, że nie będę czasem próbował skalpować.

5 komentarzy:

 1. usdpln

  http://gieldowe-emocje.pl/main/show/2509

  Fajnie by było drogi autorze, jakbyś czasami na ge wrzucił swoje nastawienie do waloru który tutaj analizujesz. Staram się zaprosić osoby z blogosfery :) Oczywiście możesz też linkować do postów na swoim blogu :)

  pzdr!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć mgras.

  Ok, dobry pomysł. Teraz mało gram, bo sporo projektów, ale analizy robię w wolnych chwilach.

  Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, w takim razie zapraszam i czekam na pierwszą analizę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. dedek: dla pocieszenia moja najglupsza transakcja
  kupno WDM po 0.57 zamiast sprzedazy
  ale tak to jest jak sie czlowiek spieszy sam sie sobie dziwie jak ja to zrobilem
  i przez ten ruch podwoilem pakiet i siedze z nim i sie kisze czekajac na odbicie.
  ale jak gielda bedzie sie dalej osuwac to trzeba bedzie zamknac ze strata i polowac nizej nizej

  OdpowiedzUsuń
 5. WDM mialem po 0.26, oddalem po 0.41 a potem odebralem po 0.59 :D Teraz zostalo mi tylko 1000 akcji po srednio 0.54, na wszelki wypadek gdyby zaczal uciekac do gory. Od 0.3 bede zbieral.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails