czwartek, 8 listopada 2012

Na zachodzie bez zmian

We wrześniu przedstawiłem 2 możliwe scenariusze dla Euro Stoxx 50. Spadnie lub urośnie prognozowałem, a tymczasem poszło w bok :)


Korekta wzrostów trwa już od miesiąca i spadki zdają się przyspieszać. Wczoraj mieliśmy pierwszą upragnioną obniżkę stóp procentowych, co statystycznie oznacza jeszcze ok. 2-3 miesiące do dołka bessy. O ten dołek na indeksie WIG raczej będzie ciężko:


Ale już na indeksie cenowym jest prawie pewny:


Z mojej szklanej kuli wynika, że najbliższe 3 miesiące będą ostatnim momentem na zakup wyselekcjonowanych akcji. Ostrzę już pazurki na TPS i energetykę (przygodę z PGE zakończyłem na daytradingu, weszło po 17.03 i wyszło na fixie po 17.65) . Sentyment szybko spada, istnieje ryzyko (które potraktowałbym jak okazję pod kupno akcji i opcji) na paniczne tąpnięcie.

Na tygodniowym wykresie WIG nie widać póki co nic strasznego, ot zwykłe odbicie od linii bessy i połowy czarnej świecy z sierpnia 2011 roku:


Do długich średnich i silnych wsparć jeszcze sporo miejsca, dlatego skupiam się na swojej działalności i obserwowaniu spółek pod hossę.

PS Zauważyłem, że wpis ma niedźwiedzią wymowę - nie oddaję zebranych już akcji i przymierzam się do podebrania kolejnych pakietów z horyzontem rocznym.

21 komentarzy:

 1. cholera a ja zapakowany w akcje od lipca i września a tu taki kaszan. Myślałem ,że będzie rosło jak pisali tutaj a mało kto pisał o spadkach. No i znowu wpierdziel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jakie Ty akcje trzymasz? Bo u mnie od pół roku portfel prawie bez zmian. Jedne w górę, drugie w dół i tak balansuje.

   Usuń
 2. pge, boryszew, petroil, tp sa , tauron, jsw , agroton, sanok, gant i wyjątki coś porosły a reszta ? przecież szeroki rósł od czerwca i co ? kaszan na maksa;/ no i lepiej było na lokacie mieć 6 % a jest pod kreską ;/

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tą tepsą to na poważnie?

  OdpowiedzUsuń
 4. a ja mam długie na nasdaq od 2 tygodni i uśredniam dziś , dolałem depo. Czuję ,że będzie mocne odbicie i u nas też a pod to mam sporo kgha i lotosu.

  Darek

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja tylko zwyczajowo powtórzę - jestem mega niedźwiedziem. Wartość akcji w stosunku do złota musi jeszcze spaść kilku - kilkunastokrotnie. Dopiero wówczas zacznę kupować z powrotem papiery. Nie wiem też, czy DOW/GOLD spadnie poniżej jedności przy poziomie prawdziwego pieniądza wyrażonego w FIAT $ 3500, czy też raczej 35000, a może 3500000000. Papierowy świat za chwilę stanie nad klifem, recesją i koniecznością wielkiego drukowania. Czy ono wystąpi? Raczej tak, ale któż wie. Tak czy inaczej po raz kolejny będzie to działanie przeciwskuteczne jeśli chodzi o main street, bardzo pożądane z punktu widzenia bankrutujących banków. Ile jeszcze ta wielka mistyfikacja potrwa? Może rok, może dwa. A aprecjacja wartości metali wobec wszystkich innych aktywów w najbliższym roku bardzo przyspieszy. Innymi słowy w wyrażeniu prawdziwego pieniądza czeka nas kolejny 12-ty rok wielkiej DEFLACJI. Tyle że skala jej powinna mocno przyspieszyć, gdyż z fazy "awereness" przejdziemy do fazy "manii" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tauron nowe minimum - zapakowałem do wora.

  OdpowiedzUsuń
 7. < Tauron nowe minimum - zapakowałem do wora. >

  Z jaką perspektywą? Można wiedzieć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie liczę na szybkie odbicie do 4.47 i wyjście ok. 4.45 . A jeśli zacznie dalej spadać, to dobiorę i poczekam dłużej. Jak pisałem - dla mułów TPS, PGE czy TPE - kupno po mocnej przecenie i czekam do pół roku na zysk 5-10%, co daje w skali roku 10-20%.

   Usuń
 8. Czekasz może na Coliana na 1,8, a może już podbierasz ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam nie wiem, większość zostawiłem, część za szybko odebrałem. Może gdyby spadł na 1.7-1.8 do dokupie do pozycji wyjściowej, choć trochę mały potencjalny zysk z niego. Może będą lepsze okazje.. Na razie chciałbym, żeby Graal spadł na 12zł, bo już go nie mam :/

   Usuń
 9. Sprzedałem też Taurona po 4.36, żeby mieć jak najwięcej gotówki na dokupienie akcji małych spółek i zagranie na opcjach. Gram pod przebicie dołka bessy na indeksie całego rynku, ogólne zniechęcenie do akcji i wiary w wieczne spadki.

  OdpowiedzUsuń
 10. jak narazie to jest wiara w wieczne wzrosty na blogach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mógłbyś podrzucić jakieś linki do takich blogów? Serio pytam, bo ostatnio mam bardzo mało czasu na sprawy giełdowe, a blogi które czytałem od paru lat powoli zamierają i nie znam aktualnego sentymentu nowej fali graczy.

   Usuń
 11. Ja tam obserwuję, iż wszyscy czekają na mega armagedon ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a wiesz ,że ja w wojsku to "dupa" ?

   Usuń
 12. ale promocje na zachodzie ! właśnie obkupiłem się w długie + dax.

  OdpowiedzUsuń
 13. bardzo wymowna jest ta cisza na blogach:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I o to chodzi, byle nie zaczęło za szybko rosnąć, bo nie ma czasu na giełdę. Zamiast rajdu Mikołaja mogłaby wystąpić załamka i na styczeń byśmy zaczęli z solidnego pułapu.

   Usuń
 14. Czy brał ktoś z Was dzisiaj Impexmetal na wsparciu? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. http://www.parkiet.com/artykul/1291257.html

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails