sobota, 9 czerwca 2018

Średnio widzę średniakiTechnicznie w trendzie spadkowym, fundamentalnie wciąż na poziomach szczytów hossy z 2010-2011 i 2013-2014. Lepiej wygląda indeks dywidend:


MWIG40 prezentuje sytuację, z którą zmagamy się od 2012 roku. Doszło wtedy do rozszczepienia korelacji indeksów. Wcześniej hossy i bessy chodziły szerokim strumieniem, indeksy poruszały się synchronicznie. Obecnie zagranica steruje WIG20, polskie TFI/OFE trzymają się na MWIG40, a SWIG80 zachowuje się bardziej jak szeroki rynek, porzucony przez wykrwawioną ulicę.

Synchronizacja wróci wraz z masowym napływem ulicy. Tymczasem naszym zadaniem jest znalezienie okazji w tym galimatiasie. W 2016 okazją był zmasakrowany przez zagranicę WIG20, dzisiaj widzę małe spółki na macie. Wyjście jednego funduszu posiadającego ok. 5% akcji potrafiło spuścić 50% kapitalizacji spółki. Średniaki jeszcze mnie nie interesują. A jeśli oceniam sytuację błędnie? Cóż, najwyżej nie skorzystam z promocji.

7 komentarzy:

 1. Cze Dedi,
  W niedzielny poranek to się do kościółka idzie a nie robi wpisy na blogu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć, gratki za trafna prognoze 2150-Wig20, choc mysle, ze to jeszcze nie koniec spadków(suwak OFE, zmiana w MSCI, slabosc EM, jakas korekta w Stanach pewnie bedzie).Mam pytanie odnosnie sredniakow, analizowales Dino, czyli glowny motor napedowy mwig40?
  Pozdrawiam,
  J

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem obserwuję, ale słabo gram na spółkach wzrostowych. Lepiej mi wychodzi wyszukiwanie przecenionych okazji.

   Usuń
 3. No właśnie większość spółek przyzwoicie stojących fundamentalnie jest w portfelach funduszy inwestycyjnych, więc ryzyko przetasowania na takich spółkach jest spore.
  A tak z innej beczki mam (być może lamerskie) pytanie, ale wiedzieć a rozumieć to dwie różne sprawy. Otóż chodzi mi o wykresy dot. stopy dywidendy(DIVIDEND YIELD), w przypadku konkretnej spółki sprawa jest prosta, ale jak interpretować ten wskaźnik kiedy dotyczy on indeksu?

  Pozdrawiam M

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem na gpw od 2006.Do końca czerwca zamykam rachunek. Po h..
  tracić czas.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails