sobota, 10 marca 2018

Rynkowe zawieszenie

Mój dotychczasowy pogląd na rynki nie odbiega od projekcji na 2018 zaprezentowanej pod koniec zeszłego roku ( http://podtworca.blogspot.com/2017/12/garsc-prognoz-na-2018-i-pozniej.html ). Chciałbym coś kupić na dłużej, ale albo cena jest za wysoka, albo cena już OK, ale technika premiuje spadki. Polski rynek znajduje się w zawieszeniu, które przez ostatnie 10 lat okazywało się dystrybucją w bessie. Ale nie fiksuję się na spadki, w 2005 akcje też nie wyglądały najlepiej, a wkrótce okazało się, że startują do szalonej hossy.

Po prostu nie wiem co robić, więc siedzę głównie na gotówce i od czasu do czasu pogrywam krótkoterminowo.

Jeśli miałbym znaleźć w WIG20 spółkę, która technicznie opisuje moje podejście, byłby to KGHM:


Średnie kroczące wskazują na trend spadkowy, a kurs broni się na wsparciu fibo38.2. W krótkim terminie możliwy jest rajd w górę, ale w skali tygodni/miesięcy bardziej skłaniałbym się do wyłamania wsparcia i ruchu na zniesienie 50% całej fali wzrostowej od dołka bessy. Strzałkami zaznaczyłem zwiększony wolumen na spadkach.

Fundamentalnie nie jest ani tanio, ani drogo. Cena do wartości księgowej dla WIG:


Czy przed nami wybicie dna potwierdzające trend spadkowy, czy ubijanie nowego poziomu na dość niskim poziomie 1.2? MACD pod kreską. Przez lata wyceny spółek konsolidowały się przy spadającej zmienności, jeśli zmieni się paradygmat jak w USA ok. 2012, powinniśmy zaakceptować znacznie wyższe ceny za majątki spółek.

WIG20_PB:

Podobnie jak na WIGu, trend boczny, może już spadkowy, przez lata było taniej.

MWIG40_PB:

Drogo w stosunku do poprzedniej dekady, trend boczny. A może to właśnie ten indeks pokazuje, że czas zaakceptować wyższe wyceny i lokować oszczędności w biznesach?

SWIG80_PB:

Spadał przez wiele miesięcy, sentyment rekordowo niski, a wyceny wciąż nie wydają się okazyjne.

I na koniec kwiatek - bijący kolejne rekordy słabości indeks spółek z Newconnect.. drożeje względem wartości księgowej:


To nie jest środowisko, w którym lubię budować pozycję akcyjną. Potrzebuję więcej czasu lub sygnałów od rynku.


15 komentarzy:

 1. Ale jaja, przyśnił mi się dziś krach. Rozgrzebię jeszcze flaki wegańskiego gołębia i jeśli prognoza się potwierdzi, zagram big s :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakieś koszmary masz :-),ja śpię spokojnie gotowy jestem na wszystko ostatnio nie mogłem spać przez giełdę w 2007 jak byłem zapakowany w polnorda po uszy :-) to był mój deal życia na gpw wypakowałem się z towaru w okolicach 300zł i wszystkim znajomym powiedziałem że nadchodzi krach ,pózniej grubo poszło w usd.Oczywiscie wtedy zostałem wyśmiany bo wszyscy byli zapakowani w akcje zaczynając od sprzątaczek. :-).Nikt nie chciał nawet na ten temat ze mną rozmawiać bo niby co taki gościu co parę lat mieszkał za granicą wrócił i się wymądrza :-),mówiłem te nieruchomości co teraz(2007) kupujecie to przepłacacie zobaczcie na swoje pensję...

   Usuń
  2. Tam koszmary od razu, jak się człowiek dobrze wstrzeli, to na krachu może krocie zarobić. A czy teraz widzisz coś, co jest w Polsce zbyt mocno przewartościowane lub niedowartościowane?

   Usuń
 2. Szczerze to zastanawiam się nad większym kupnem Usd ,co do nieruchomości nie mam zdania na obecną chwilę.Oczywiście praca ludzka jest niedowartościowana w porównaniu do UE :-).

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do akcji czy jestem optymistą raczej nastawiony jestem na właściwy wybór,wspominałem w komentarzach na twoim blogu że jestem pozytywnie nastawiony do Budimexu,Dino,Dębicy czy nawet Krezusa ,dzisiejsza spadkowa sesja pokazuję obraz :-),jak to mówią fachowcy w naszym fachu nie ma strachu - będziesz Pan zadowolony :-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ładnie wychwyciłeś te spółki, Dębica 25% zrobiła odkąd o niej pisałeś.

   Usuń
 4. Dębica z tego grona jest dla mnie najmniej pewna z powodu zamarcia obrotu niestety, nie jest ona dla mnie the best ale darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda :-) mam jeszcze Pkp cargo na celowniku...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale pojechali z pkp cargo obecnie -20% ,oddaliło się znacznie od mojego celownika,więc nie ma pośpiechu :-),może faktycznie ten twój krach się zbliża po cichu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli sprawdzą się moje wykresy, kupię Taurona po 2.3x. Nie ma pośpiechu, ale trzeba być gotowym.. :)

   Usuń
 6. Ja kupiłem w piatek na fixie trochę TPE i PZU. Poza tym mam w portfelu około 30 malych spółek. Niektóre sa na ładnym plusie Pozbud, Pragmaf, Infoscan, prairare ... I pomimo słabego rynku szkoda mi ich sprzedać bo widze tam jeszcze potencjał. Powoli dokupuje ciekawe spolki. Portfel okolo 70% zapelniony w akcjach. Od początku roku jakieś 8% na plusie.
  Dobra robota z tym blogiem.
  Pozdrawiam
  R.

  OdpowiedzUsuń
 7. Inne moje spolki to : dekpol, esotiq ,rankpr, plyway , triton,...
  R.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Esotiq też mam na swojej shortliście. Kluczowy news to wydzielenie ze spółki marki Femestage która ciążyła głównemu biznesowi: https://tvn24bis.pl/lifestyle,87/esotiq-henderson-zdecydowal-o-podziale-spolki,716564.html

   A co do PGE, TPE nie boicie się Tchórzewskiego i jego pomysłów z elektrownią atomową? "W zeszłym tygodniu wskazywał, że koszt budowy elektrowni jądrowej w Polsce można szacować na 70-75 mld zł, a opracowanie modelu finansowego nie jest sprawą prostą" co może oznaczać że wciągną w to masę spółek skarbu państwa (PGE, ORLEN, LOTOS) a to może oznaczać koniec dywidend na długie lata...

   Usuń
  2. Nie znam się na atomówkach niestety, ale wolałbym, żeby zamiast 70-75 mld (a pewnie znając życie z 50% więcej po poślizgach, czyli nawet 100 mld), wydać kilka miliardów na projekty solarne i tanie, efektywne akumulatory. W Stanach już dachy budują z fotowoltanicznych dachówek, całe Las Vegas jedzie na energii solarnej. Myślę, że technologia pójdzie do przodu przez te lata nim ktoś nam wybuduje tę atomówkę, że da się generować prąd nawet w zachmurzony grudniowy dzień. Każda szyba, dach, karoseria samochodów mogłaby być mikro-elektrownią. A gdyby jeszcze znaleźć sposób wiązania CO2 z atmosfery, to można palić węglem.

   Usuń
 8. Co do TPE to pewno będzie jeszcze po 2.4x ma też zamiar dokupić . PGE też wydaje się być na atrakcyjnym poziomie ale uważam że poniżej 10 będzie jeszcze można kupić może 9.6 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że z obecnych poziomow się zarobi. Bardziej mnie interesuje timing : czy będzie szarpanie góra dol i zarabianie na krótkich ruchach, czy V odbicie. W 2016 poszło V, zarobiłem na akumulowaniu i but & hold, teraz fajnie byłoby przez miesiące swingowac blisko dna.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails