sobota, 18 kwietnia 2015

Upss

Pisałem kilka razy, że obecna sytuacja jest dla mnie dość niekomfortowa - z jednej strony długoterminowy sygnał kupna na polskich małych spółkach (SWIG80) oraz możliwość wystąpienia cyklicznej akumulacji przed kolejnym rynkiem byka, z drugiej dochodzenie przez S&P500 do poziomów czasowych, z których historycznie startowała bessa:


Co zatem robić? Zakupione od stycznia akcje dały zarobić już kilkanaście procent, ale wystarczy kilkudniowa panika, żeby cały zysk wyparował. Mimo to nie oddam już tych akcji - są kupione pod fundamenty, mają dużo gotówki na kontach i wypłacą dywidendy 3-8%. W razie spadków część zredukuję i odbiorę niżej, 2015 wciąż postrzegam jako czas akumulacji małych spółek przed solidną hossą.

8 komentarzy:

 1. Akumulacja papieru w roku Shemitah ;)
  Poprzedni rok Shemitah wypadał w 2008, poprzedni w 2001, poprzedni w 1994, poprzedni w 1987, poprzedni w 1980 :))))))
  Ponoć ten Shemitah jest wyjątkowy bo nie tylko jest 7 rokiem w 7-letnim cyklu, ale jest 7 cyklem w 7-miu.
  Co prawda nigdy nie wierzyłem w takie sprawy, ale od kiedy Christine Lagarde wygłosiła swoje słynne przemówienie:
  https://www.youtube.com/watch?v=QYmViPTndxw
  można nabrać innego spojrzenia na świat ;)
  Pozdrawiam
  Przemofree.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wziąłem trochę opcji put jako zabezpieczenie portfela. USA wygląda coraz niebezpieczniej..

   Usuń
 2. Hej, nie wiem jak Twoje spolki, ale PJP dzisaj oglosilo info o dywidendzie: PROJPRZEM S.A. informuje, że w dniu 11 maja 2015 r. Zarząd Spółki podjął uchwałę w sprawie przedłożenia Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Spółki rekomendacji wypłaty dywidendy w wysokości 0,40 zł na jedną akcję. Zarząd zaproponuje Walnemu Zgromadzeniu ustalenie dnia dywidendy na dzień 17 lipca 2015 r. oraz termin wypłaty dywidendy na dzień 5 sierpnia 2015 r.

  Michal

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, doniesienia ze spółek sprawdzam dopiero wieczorem, więc nie wiedziałem. Co prawda mieli stratę za zeszły rok, ale dywidenda nie wpłynie negatywnie na płynność spółki, więc się cieszę- okazuje się, że większość spółek z portfela płaci w tym roku 3-9% dywidendy - żadna lokata tyle nie da. Co prawda mnie interesują 3-cyfrowe stopy zwrotu, ale jak trzeba będzie poczekać dłużej, to dobre i 5% :)
   Pozdro

   Usuń
 3. Witam Gospodarza!

  Nie ukrywam, że liczyłem na jakiś komentarz okołowyborczy :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przymierzałem się do niego, przymierzałem, aż zrobiła się cisza wyborcza i same wybory. Wynik wyborów podoba mi się - skorumpowana władza zaczyna czuć oddech niezadowolonych Polaków i ktokolwiek nie wygra tych wyborów, na dalszym pudrowaniu i ściemie się nie skończy. To nie głosy niezadowolonych rolników, które 10 lat temu wyniosły Leppera do władzy i dało się je kupić za dopłaty unijne - teraz niezadowoleni są młodzi, inteligentni, którzy widzieli jak wygląda cywilizacja zachodnia i farmazony Donalda, Komora czy Kopacz ich irytują. Tych ludzi nie kupi bajka o 3 milionach mieszkań, ani zgodzie, która buduje.

   Usuń
 4. Cześć, swego czasu pisałeś o ropie i rcfl3oil, jaki jest sens wchodzenia w ten kontrakt jeśli mimo że ropa rośnie, to nic tak na prawdę się nie zarobi bo jest ona ujemnie skorelowana z usd/pln więc tyle ile wzrośnie rcfl3oil tyle tak czy siak straci się na kursie i wyjdzie się zapewne prawie na 0? Poza tym ostatnio ropa skoczyła jakies 10 dolarów z 50 na 60, a kurs rcfl3oil raptem z 10 na 15, czy już w tej chwili kurs rcfl3oil odzwierciedlając cenę ropy nie powinien wynosić jakieś 30-40?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Jak pisałem o ropie, to te certy były po 10.70-11zł . Najtańsze kupowałem nawet po ok. 9.80 , ale to było wcześniej. Faktycznie bardzo słabo wyszło na nich odbicie w stosunku do wcześniejszych spadków. Liczyłem na minimum 20 zł, ale wyszedłem wcześniej - za wcześnie, bo jednak o 18.16 się otarło. Mimo to jestem zadowolony, bo oba wejścia dały zarobić. Jeśli ropa spadnie, to znowu je odkupię, jak nie, to trudno - poszukam innych aktywów ubijających lokalne dno.

   Usuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails