poniedziałek, 7 stycznia 2013

Nie taki WIG20 słaby jak go malują

Jednym z częściej przytaczanych argumentów za kryzysem w Polsce była słabość WIG20 na tle niemieckiego DAXa, który pobił szczyt z 2011 roku:


Jest to jednak porównanie niefortunne, gdyż WIG20 jest indeksem cenowym, uwzględniającym jedynie ceny spółek (zatem zdejmowane są dywidendy), natomiast DAX jest indeksem wynikowym i dywidendy są dokładane do jego wartości.

Na szczęście niedawno pojawił się nowy indeks wynikowy WIG20TR, który pozwala dokonać lepszego porównania:


Jak widzimy wcale nie odstajemy od zachodniego sąsiada i na papierze wyniki inwestycji w polskie blue chipy również przyniosły już zysk od 2011 roku (jeśli komuś udało się szybko wyjść z PBG i PXM ;) .

W związku z wykresami można wyciągnąć 2 cenne wnioski:

1. Szorcenie DAXa jest gorszym pomysłem niż np. S na WIG20 czy S&P500. Co ciekawe DAX był jedynym indeksem na który Raiffeisen wypuścił kilka lat temu certyfikaty na spadek..

2. Sytuacja Polski wcale nie jest taka zła (wystarczy porównać już z WIG20 takie tuzy jak hiszpański IBEX czy nawet francuski CAC). W klasie indeksów cenowych polskie spółki spisywały się lepiej niż europejska średnia.

Wracając do pytania 1 z poprzedniego wpisu - moim zdaniem istnieje wysokie prawdopodobieństwo pobicia poprzedniego szczytu, choć spodziewałbym się w krótkim terminie spadku na średnią SMA15 (czerwona). Jak zauważył iktki ostatnio lepiej zachowuje się indeks całego rynku - mam nadzieję, że właśnie dokonuje się przechodzenie funduszy w małe spółki i na nich już nie będzie takiej cofki jak na WIG20.

7 komentarzy:

 1. PRzeczytaj komentarze przed poprzednim wpisem.

  DAXK (wersja Price index) nie pobil szczytow

  OdpowiedzUsuń
 2. A swoją drogą to mamy WIG20TR w czystej prawie postaci po zmianach
  http://forsal.pl/artykuly/649696,etf_na_wig20_juz_nie_bedzie_wyplacal_dywidendy.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że tego DAXK nie ma w stooqu, to najwygodniejsze z prostych szybkodostępnych narzędzi. Jedyne co wkurza to brak możliwości podejrzenia akcji nieskorygowanych o dywidendy (potem ktoś się wymądrza, że kiedyś Tepsa zanotowała 6zł).

  Jeśli ten ETF będzie odzwierciedlał WIG20TR to będzie bardzo dobry instrument do grania L na indeks. Do tego można dołożyć RCFS3W20 (3 x short na fw20) i można bezpiecznie grać (prawie) bez lewara hossę i bessę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ciekawe da się dane bez korekt ściągnąć w historii, więc raczej by się nie napracowali przy tej opcji. Może napisz do nich, jako znany blogger... :)

   Usuń
  2. Napisałem do nich. Czekam na odpowiedź

   Usuń
  3. Nie bedize DAXK ze wzgledu na licencje

   Usuń
 4. Jak dla mnie media zawsze koloryzują i należy brać informacje od nich płynące z lekkim przymrużeniem oka.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails