sobota, 10 lutego 2024

Stan rynku w lutym 24

 Od ostatniego wpisu niewiele się zmieniło. Wąska grupa spółek bije rekordy i ciągnie indeks w górę, a szeroki rynek osuwa się.

W lipcu zeszłego roku cieszyłem się z czerwcowego sygnału kupna. Niestety siła szerokiego rynku potrwała tylko miesiąc, po czym większość spółek zaczęła się osuwać. Przedstawiłem wówczas najprostszy sygnał na szeroki rynek: przecięcie średnich na wykresie w skali miesięcznej. Niedawno z zaskoczeniem sprawdziłem, że w zeszłym miesiącu padł sygnał sprzedaży na szerokim rynku:


Przyczyna słabości tkwi w bardzo słabym zachowaniu NewConnect (stooqowy indeks ^_PL zawiera wszystkie spółki z GPW i NC). Cena do wartości księgowej notuje rekordy słabości.

Nadal pozostaje zatem otwarte pytanie: recesja czy euforia? Elementy euforii obserwuję od stycznia. Co jakiś czas coś odpala w kosmos. Wykorzystuję te ruchy do zamykania pozycji. Myślę, że euforia już jest, tylko wąska, ograniczona do wybranych spółek typu Budimex i lokalnych gwiazd typu DGA. Gorący kapitał spragniony jest spekulacji. W USA szaleją spółki AI. 

Odwrócenie krzywej rentowności trwa już rekordowo długo:


WIG pozostaje silny. Ale na jak długo? Po 2007 hossy kończyły się w skali najbliższych miesięcy:


Dotychczas brałem bardzo niskie wyceny szerokiego rynku za dobrą monetę: wciąż jest baza do silnej fali wzrostowej. Obecnie zaczynam się niepokoić - może jest odwrotnie - słabość szerokiego rynku i przedłużająca się inwersja krzywej rentowności wyprzedzają czarnego łabędzia?

6 lat temu opublikowałem pierwszy wpis o depresji 2025. Wtedy zakładałem kłopoty w Polsce. Dzisiaj wobec rosyjskiej inwazji, kłopotów Niemiec i Chin sytuacja rysuje się daleko bardziej poważnie. Ale to i tak nic w porównaniu z danymi klimatycznymi, które wykraczają poza alarmujące modele. 

Być może jestem obecnie mocno zbiasowany, od lat pisałem, że przełom 2023/2024 będzie ostatnim momentem na ewakuację. No właśnie - tylko gdzie? Co kupić na wypadek globalnej zawieruchy? Ciągle wydawało się, że jest jeszcze kilka lat spokoju. Ale ten czas się kończy. Na razie jestem jeszcze na rynku, bo skoro portfel rośnie, to nie będę siedział na gotówce. Chcę też skorzystać z finalnej euforii, skoro jeszcze jej nie było, a teraz widać ją tu i tam. Poza tym ostatnia bessa pokazała, że niektóre branże świetnie sobie w niej radzą.

Zapraszam do dyskusji.


52 komentarze:

  1. Co masz na myśli, że dane klimatyczne wykraczają poza modele?
    Co z tego może wyniknąć?
    A co myślisz o sytuacji wokół CPK?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie mogę tych danych pokazywać, ale pogoogluj, jest dużo w sieci o pokrywach lodowych, prądach morskich i anomaliach temparaturowych.

      CPK - niezbędny, ale Tusk uwali. Byłem początkowo sceptyczny, obecnie mając na uwadze jak polskie porty zasysają kontenery, nie mam żadnych złudzeń, że Polska powinna być hubem lotniczym z silnym cargo. Na to oczywiście nie ma pozwolenia Niemiec, mamy utrzymać status prowincjonalnego państwa frontowego. Zrobię o tym wpis za jakiś czas.

      Usuń
  2. Jeśli NATO samo nie zrobi kroku w przód (czego nie wykluczam), to nie widzę opcji eskalacji konfliktu poza terytorium Ukrainy

    OdpowiedzUsuń
  3. Cześć.
    Od Ciebie kiedyś wziąłem te średnie 7 15 na szerokim rynku i też mnie aktualne wskazania dziwią. Zwłaszcza, że te sygnały do tej pory były bardzo dobre i teraz pytanie czy te średnie przestały działać na miesiącach czy należy faktycznie się niepokoić?
    Sceptyk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również jestem zagubiony. Jednak indeksy portfelowe rosną. Jakość rośnie. Słabe spółki spadają. Wysokie stopy oczyszczają rynek. To widać szczególnie w USA, gdzie nie zarabiające spółki idą wciąż w dół, bo przepalają cash. A spółki z dużą ilością gotówki trzymają cenę, bo mogą zarabiać z odsetek. Czekam więc w pozycji na euforię, którą potraktuję jak wciągnięcie do gry przed tradycyjną bessą.

      Usuń
    2. Korporacyjna przyszłość. Jednak koncepcja że filmy mają kreować rzeczywistości może być całkiem słuszna.

      Usuń
  4. Ja obstawiam krach gdzieś 24/25, a do tego czasu stawiam na silną koncentrację na spółkach z szansami na M&A lub deale partneringowe. Wzór to OAT z '20 tylko skala dealu i wzrostu będzie większa. I tam nie ma dyskusji bo z dealu będzie żywa gotówka na min kilkukrotność obecnych kapitalizacji, i co więcej to będzie działać również w bessie, choć notowania do czasu dealu mogą być ponadprzeciętnie zmienne. Po dealu nadwyżki kapitału na bok i spokojnie będę czekał na dekadowe okazje - w 2-3 lata zakładam retest dołka Covidowego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobry plan. To wymaga głębokiej znajomości specyfiki spółek, żeby znać te z planami ekspansji i z przeglądem opcji strategicznych. Jakiś trop na co jeszcze zwracać uwagę?

      Usuń
  5. Mocny kandydat na przyszły kryzys:
    https://twitter.com/kashyap286/status/1756219078673420559

    Finansowa działalność techow, które kredytują własną sprzedaż, żeby pokazać wzrost zysku.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dedek inwestujesz coś za granicą, teraz jest gorąco na spółkach powiązanych z AI i marychą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kilka % kapitału za granicą, nic sensownego - tracą względem polskich spółek. Nawet jak rosną, to USD spada ;) Nie mam ciśnienia, żeby wykorzystać każdą chwilową modę - wystarczy, że będę przesuwał kapitał z ryzykownych pozycji z malejącym potencjałem do pozycji z niskim ryzykiem i wysokim potencjałem.

      Usuń
  7. 1. Nie ma zmian klimatycznych.
    2. Krypto rośnie i dokładam.
    3.wig 20 redukuję, bo folksdojcztusk to oszołom. Pis wróć.
    4. Mwig z dzwignią trzymam
    5. Swig i nasdkaki trzymam.
    6. Pojedynczych spolek nie mam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Słyszałeś o nawożeniu żelazem?
    https://www.youtube.com/watch?v=i4Hnv_ZJSQY
    Co o tym myślisz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brzmi fajnie, ale nie mam kompetencji, żeby ocenić pomysł.

      Usuń
  9. Z tymi zmianami to widzę że podążasz za ogólną narracją :). Proponuje się przyjrzeć sprawie głębiej. Groźna dla inwestorów może być religia jak powstała na kanwie domniemanych antropogenicznych zmian klimatycznych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To napisz coś na Wykopie czy Twitterze o zmianach klimatu, to z marszu jesteś traktowany jak oszołom. Konsensus jest, że to spisek elit i wydumany problem, żeby dobrać się do pieniędzy podatników. To, że dostrzegam ryzyka związane z wymieraniem gatunków, zmianami prądów morskich i przełożeniem tego na klęski żywiołowe, wojny o surowce, nie znaczy że popieram programy, na których finansjera chce korzystać kosztem reszty populacji.

      Usuń
  10. Co do kogoś pytania o zmiany klimatyczne to polecam książkę
    Nauka o Klimcie , mnóstwo rzetelnych informacji , wykresy , dane , modele klimatyczne .
    I to nie jest spisek elit , ekologów , UE , lewaków czy anarchistów .
    Zmiany widać na wykresach i za oknem.... dziś temperatura +9 C w lutym.
    Dedek co do CPK to ja nadal jestem sceptycznie nastawiony , ale jestem otwarty na logiczne argumenty , chętnie przeczytam twój wpis który zapowiedziałeś . Jest oczywiste że w interesie krajów bardziej rozwiniętych np Niemiec jest aby polska i podobne kraje pozostały w tzw pułapce średniego dochodu czyli raczej dostawcy podzespołów do bardziej technologicznie awansowanych produktów niż ich produkcja na naszych technologiach , patentach . Niestety nadal jesteśmy zasobem w miarę taniej siły roboczej choć ten model już działa coraz słabiej ze względu na niże demograficzne , tutaj obcokrajowcy szczególne Ukraincy "ratują" wiele firm montowni przed wręcz upadkiem .Następnym powywarzam błędem jest dotowanie prywatnych firm z publicznych pieniędzy z formie zachęt do inwestycji i specjalne strefy ekonomiczne . np Mercedes w 2018 dostał dofinansowanie w wysokości w 81 mln na budowę fabryki silników w Jaworznie .
    Opis sprawy : https://oko.press/rzad-daje-mercedesowi-81-mln

    Była to decyzja rządu pis czyli znów hipokryzja Niemiec zły ale kasa płynie do niego ... w tej kwestii obecne nic się raczej nie zmieni .Nadal podatnik będzie sponsorował prywatny biznes ,
    a podatki, CiT to już szczególnie zachodni biznes ( choć nasi rodzimi biznesmeni też mają spore w tym "zasługi" )to płaci się mniej chętnie .
    Coś na ten temat do poczytania :

    https://podatki.gazetaprawna.pl/cit/artykuly/8559241,podatek-cit-najwieksi-podatnicy-kto-nie-placi.html

    Co do giełdy to też jestem zdania to czeka nas jeszcze euforia w tym roku i następnie zjazd . Choć na pewno będą spółki które dobrze poradzą sobie w recesji . XTB napewno zarobi na zmienności .
    Dedek co sądzisz na temat Wielotonu i Toya ?

    Tomek

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obie spółki wyłapałem w 2022, ale do Toyi straciłem cierpliwość i sprzedałem za szybko. WLT dalej trzymam, opór na 11.7. Myślę, że w tej hossie już go nie przejdą. Ostatnie miesiące hoss 2017 i 2021 nie należały do moich najlepszych, więc i w 2024 wiele okazji może przejść obok, a wiele pozycji zostać przetrzymanych.

      Usuń
  11. Dedek a w Bitcoina inwestujesz? Wygląda to teraz ciekawie, orientujesz się może w etefach na Bitcoina jakie byś polecił?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trochę tu pogrywam, ale nie na ETFach. Miewam spółki powiązane z krypto, ale nie polecę nic, bo jestem tu początkujący, a ruchy są bardzo dynamiczne.

      Usuń
  12. Ok dedek, tak się przymierzam bo mnie 15 letnia córka od dawna namawia, może faktycznie to przyszłość młodzież ma nosa... A tak na marginesie dzisiaj widzę że nam ładnie Xtb rośnie jakieś info było?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakieś reko podobno poszło, ale nie zwracam na to uwagi. Teraz gramy pod rozwój w UK i Azji.

      Usuń
    2. Trochę tych podobieństw XTB do Cdr jest oczywiście mam na myśli fazę rozwoju :)

      Usuń
  13. Ale widzisz chyba mnogość otwartych krótkich pozycji w rejestrze KNF na praktycznie większość składników WIG20? Nie martwić cię to?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W ostatnim miesiącu skróciłem sporo spekulacyjnych pozycji. Wszystko co wybija i rośnie kilkadziesiąt % sprzedaję. Martwi mnie bardziej sygnał sprzedaży na szerokim rynku.

      Co do WIG20, to do marca może być jakaś słabość, ale potem obstawiam wyjście górą. Dla WIG widzę jeszcze bezpieczny potencjał ok. 10% (87 tys.). Może nawet zaskoczy bardziej.

      Usuń
    2. Hej, na czym bazujesz opinie ze w marcu? sezonowosc ?

      Usuń
    3. Sezonowość, wykupienie. Nie obrażę się, jeśli nie będzie korekty, ale sporo spółek dociera do zniesień fibo, więc redukuję tematy, z którymi nie chcę zostawać na dłużej.

      Usuń
  14. https://comparic.pl/xtb-z-goracymi-newsami-nowe-wyceny-zakladaja-nawet-30-wzrost-kursu-na-nowy-rekord-hossy-nie-trzeba-bedzie-dlugo-czekac/
    Znalazłem info dzisiejsze o Xtb.
    Dedek przypuszczam że tymi słupami mogą być domy maklerskie. Pamiętam jak kiedyś Jakubas się chwalił jak dobrze zainwestował w CDR. Coś tam było o Bre banku czyli dzisiejszym mBanku w którym pracował kiedyś Zabłocki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to pora wreszcie pchać ten wózek. Oby nie za dużo za szybko, bo nie usiedzę na tym rumaku:)

      Usuń
  15. Fajnie czyta się Twoje wpisy i komentarze, widać że inwestujesz z pasją. Mam pytanko o stopy zwrotu, ile średnio rocznie udaje Ci się wyciskać z rynku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnie 4 lata były łaskawe, tyle wystarczy. Ten rok zaczął się dobrze, ale nastawiam się, że będzie trudny. Nie powinienem spodziewać się, że utrzymam tempo wzrostów.

      Usuń
    2. Ile wykręciłeś za te 4 łaskawe lata. %?

      Usuń
  16. Witam
    Panowie chciałem podpytać jaki procent macie w akcjach. Ja prawie 90 % i zaczynam się trochę obawiać, bo nie czuję dyskomfortu z takim wysokim poziomem a hossa już w zaawansowanej fazie. Pozdrawiam. Seba

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie ostatnio trzasnęło kilka TP i zaangażowanie spadło do 85% w akcje. W poniedziałek planuje przyciąć kilka kolejnych pozycji. To jeszcze IMO nie koniec hossy, ale ryzyko korekty rośnie. Zbieram cash na upatrzone spółki.

      Usuń
  17. Nie widzę powodu do sprzedawania dobrych spółek Budimexu czy Xtb a nawet Benefitu, założeniem jest awans do wig20 kiedy? Czym później tym lepiej kursy więcej urosną :) w razie spadków bo i takie mogą wystąpić wiem przynajmniej co będę kupował, gotówka na zakupy zawsze musi być :). Na razie walory wymienione ustanawiają nowe historyczne rekordy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się. Takie spółki budują najwięcej wartości dla portfela. XTB wypłacił w 2023 wyższą dywidendę niż średni kurs z lat 2018-2019. To są prawdziwe multi-baggery. Rok w rok wysoki zwrot z kapitału i rosnąca koncentracja w portfelu.

      Usuń
  18. Dedek jakie spółki/ branże redukujesz a co trzymasz ? Rainbow według Ciebie ma jeszcze potencjał do wzrostów ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rainbow już nie mam, ale nie widzę na razie zmian w trendzie wzrostowym. Na szybki techniczny rzut oka powinno dobić do 100, ale kasy już na to nie położę.
      Co redukuję nie piszę, bo mam wystawione zlecenia sprzedaży i nie chciałbym, żeby mnie ktoś uprzedził i zbił cenę :P
      Z głównych pozycji nic nie ruszam. Czekają na ożywienie w gospodarce i odbicie na surowcach.

      Usuń
  19. Rainbow nadal mam ale na 100 to nie licze, trochę za wysoko . Obserwuje ostatnio lubawe , znacznie lepsze wyniki i nowe kontrakty , możliwe jest przebicie ath w ciagu paru miesięcy . Wojna na ukrainie szybko się nie zakończy - niestety ,dlatego ogólna naracja sprzyja wzrostowi .Dedek jak to widzisz ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że rynek dojrzewa do korekty. Jak zachowają się poszczególne spółki jest nie do przewidzenia. Trzeba wysiedzieć na fundamentalnych papierach kupionych long term, oddać pozycje spekulacyjne i przygotować kapitał pod nowe rozdanie.

      Usuń
  20. Jak będzie 2550 to może będzie korekta.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Byłem max long, jak WIG20 chodził 1000 pkt niżej. Teraz biorę, co rynek daje.

      Usuń
  21. Jak na razie konie ciągną wózek, Budimex, Xtb, Synektik, Benefit, czy Dino :). Dedek zastanawia mnie podejście @hedgefundowiec i jego hossy napływowej mimo to słabo trochę oceniam to że piszę o jakimś succes story na Orange dla mnie to śmieszne w porównaniu z tymi firmami co wymieniłem wyżej, jeżeli taki sam sukces czeka Pepco co Orange to dla mnie lipa zostaje przy swoim stylu :). Jak na gościa który pracował w branży to dziwne wybiera spółki jak dla mnie słabe, może czegoś nie ogarniam:)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak w US mają mag7, tak u nas kilka spółek ciągnie indeksy, a reszta śpi. Przy okazji wystrzeliwują różne tematy, które po kilku sesjach są gaszone. Ale to nic nadzwyczajnego w tej fazie hossy.

      Usuń
  22. https://stooq.pl/q/?s=arm.us
    Jakiś czas temu zrobiłem mój pierwszy zagraniczny zakup, obstawiam tu długoterminowy trend wzrostowy, branża zwiazana ze sztuczną inteligencją, u nas lipa z takimi rodzynkami dla tego banan pachnie lipą :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Interesował się ktoś ETF'em bbox ?
    Ma niby dawać tyle co US bills 1-3m ale bez podatku przy rolowaniu.
    Jest tu jakaś ukryta mina?
    Tutaj wątek o tym jak to zdaje się działać w środku
    https://www.bogleheads.org/forum/viewtopic.php?p=7728332#p7728332

    OdpowiedzUsuń
  24. Zamiast bbox nie lepiej kupić IB01?

    OdpowiedzUsuń
  25. Witam. Dedek czy dalej obstawiasz wzrost inflacji I hossę surowcową. Bo mam wrażenie że coraz mniej czasu zostało na jej rozkręcenie. Ja powoli się skracam. Pozdrawiam. Seba

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obstawiam, ale bezpieczną częścią kapitału. Rządy drukują kasę i się zbroją, więc obserwuję rynki, żeby nie przegapić startu trendu.

      Usuń
  26. A co myślisz o cyfrowym Polsacie ?wlasnie wypadł z wig20 kurs spada od 3 lat z przyspieszeniem w ostatniej fazie przed podąża msci. Zakupiłem wczoraj pakiet na fix choć wiem ze z solorzem ciężko zarabiać pamietam elektrim:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cps i zep to teraz spekulacyjne tematy, które są rozgrywane pod zdarzenia, polityczne zapowiedzi itp. Od czasu do czasu pogrywam technicznie pod urwanie paru procent. Może ktoś inwestuje, bo rozumie plany Solorza i widzi wartość. Mi szkoda czasu na analizę fundamentów w jego spółkach, bo zawsze i tak na koniec wychodzi kosztem drobnicy.

      Usuń
  27. Że ja tego wcześniej nie namierzyłem …
    „Czy opozycja demokratyczna chce wykończyć giełdę?”
    https://gieldowyracjonalista.blogspot.com/2023/12/czy-opozycja-demokratyczna-chce.html

    (i to na blogu gościa który delikatnie mówiąc nie kochał zbytnio PISu)

    OdpowiedzUsuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca