piątek, 23 września 2011

WIG20 tu i tam

WIG20 wybił dołem z konsolidacji i walczy na wsparciu 50% zniesienia hossy 2009-2011:


Niedźwiedzie liczą na test fibo61.8 na ok. 1900 (również mam nadzieję na ten zjazd). Znowu byłaby okazja kupić akcje na szybką korektę, jak w sierpniu.

Lepiej się jednak nie przelewarować z krótkimi, bo WIG20USD fibo61.8 już testował:


Zwracałem uwagę na podobieństwo obecnych spadków do przełomu 2008/2009 (tylko teraz na krótszym interwale). Również zakres spadku po wybiciu korekty został przez WIG20USD osiągnięty.

W sierpniu czytaliśmy, że polscy inwestorzy zachowali zimną krew i nie sprzedawali jednostek TFI w czasie krachu. Nie sprzedawało również OFE. Wynika z tego, że spekuła z City dała się wymanewrować :) Taa.

Wczorajszy paniczny spadek na WIG20 został raczej zignorowany przez małe i średnie spółki. Tworzy się dywergencja, ktoś ciśnie WIG20 w dół, a na maluchach brak obrotu i ciężko o przeceny takie, jak półtora miesiąca temu. Szkoda, bo liczyłem na zakup paru dobrych fundamentalnie spółek. SWIG80 tańczy na wsparciu:


 Zatem technika w Polsce wygląda prospadkowo, natomiast gracze zagraniczni operujący dolarami widzą dość istotne wsparcie.

Jednym ze sposobów poszukiwania dołka jest badanie dywergencji. Hossę w 2009 roku "zapowiedział" indeks deweloperów, który nie przebił w lutym 2009 dołka z października 2008:


Zauważmy, że deweloperzy zaczęli bessę już w 2009 roku! Oczywiście wtedy było to trudno zauważyć, bo kreślił się trójkąt. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku znany polski ekonomista doradzał kupno akcji deweloperów :) Jednakże wybijając w dół pod koniec roku, oba sektory znowu dały cynk o bessie.

Tym razem pałeczkę słabości przejęła budowlanka. Zarówno deweloperzy, jak i budowlanka pikują równo w dół. Jakichś dywergencji spodziewałbym się na dnach kanałów spadkowych:10-latki USA:

13 komentarzy:

 1. Wig_budow jest interesujący przy 2100. Co jednak ciekawe to PB spadło już mocno poniżej 2009:
  http://stooq.pl/q/?s=wig_budow_pb&c=10y&t=c&a=lg&b=0

  ale PE jeszcze nie:
  http://stooq.pl/q/?s=wig_budow_pe&c=10y&t=c&a=lg&b=0

  co do maluchów to zgoda - stoją. ja obserwuję parę trupów a la GZU, EUI i parę innych i stoją.

  Masz coś ciekawego fundamentalnie po panice do kupna? Ja myślałem o CMR z czasem, chociaż przyznam że może mam złą wiedze o spółce ale kojarzy mi się z dobrymi fundamentami, przynajmniej lepiej niz sygnity:)

  OdpowiedzUsuń
 2. EUI też obserwuję (lista spekulacyjna). Interesuje mnie głównie Jutrzenka po 1.7, Warfama, LST Capital (0.5?), IDM, Arctic, Hardex, PGE (15?), ETFDAX, PGN. Pod odbicia Habeta (0.61?), Skotan, Orco, LUG(0.08?), WDM.

  OdpowiedzUsuń
 3. PKO po 26.5 fajnie byłoby złapać.

  OdpowiedzUsuń
 4. chlopaki,

  moge sie of kors mylic, ale nie wchodzcie w banki przynajmniej przez jakis czas.

  plota chodzi o przekreceniu sie bnp.

  pozdro!
  leny

  OdpowiedzUsuń
 5. Dedek, a po ile zamierzasz kupować IDM i PGN? Z góry dzięki za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 6. IDM koło 1.2 na podbitkę 10-20%, PGN - liczyłem na 3.3, ale coś nie bardzo chce spadać na razie.

  OdpowiedzUsuń
 7. obserwuje orbis i pgnig ale nie chca spadac , lotos gdy spadnie ponizej 15. pozdrawiam
  Malarz

  OdpowiedzUsuń
 8. W powietrzu wisi _krótkoterminowe_ odreagowanie. Wsparcia są i mają sporą szanse być wykorzystane. Osobiście puściłem dziś z dymem moje pozycje na spadki DAX i SC.F ...

  http://na-plus.blogspot.com/2011/09/krwawy-piatek-w-moim-portfelu.html

  OdpowiedzUsuń
 9. < IDM koło 1.2 na podbitkę 10-20%, PGN - liczyłem na 3.3, ale coś nie bardzo chce spadać na razie.>

  Ja również liczę na te poziomy, choć w przypadku PGN myślę, że i 3,50 będzie krótkoterminowo dobrą ceną. Ponadto czekam na Ambrę po ok. 6 zł i Wasko poniżej 1,80. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. dedek prosze podpowiedz na jaki poziom czekasz z etf dax do zakupu .
  Malarz

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem :) Patrzę na DAXa, tam są znowu na fibo61.8. Dziś kupiłem pierwszy kosz akcji za piątaka, zobaczymy co powiedzą w weekend. Jakby ten pariba rariba się przekręcił, to będzie taniej, ale przy DAX 4500 już bym ETF kupił.

  OdpowiedzUsuń
 12. A plan na Arctic? Na jakich poziom i jaki profit liczysz??
  Pozdrawiam i gratuluje bloga

  OdpowiedzUsuń
 13. Liczę na wyspę odwrotu i przynajmniej atak na 4.50 (sma45) i ewentualnie lukę na 5.09, czyli potencjalnie 12-20% zysku. Jeśli otoczenie rynkowe będzie sprzyjało, może okolice 6zł, ale pewnie tak długo nie utrzymam pozycji. W bessie skalpuję, kupuję na panice i oddaję na odreagowaniu. Teraz widzę odreagowanie na FW20 na ok. 2170 pod wybitą linię wsparcia, na tym poziomie ewakuuję się z akcji.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz. Ze względu na ataki spamerskie musiałem wprowadzić moderację, ale postaram się przeczytać go i odpisać jak najszybciej.

Pozdrawiam,
podtworca

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails