środa, 2 czerwca 2010

Po szkoleniu z fal Elliotta i kombinacja na PLN INDEX

Niedawno założyłem rachunek forexowy w GFT za pośrednictwem EFIX Polska (dzięki spekulancik ;) ) i załapałem się na darmowe szkolenie z fal Elliotta, które odbyło się wczoraj wieczorem. Prowadzący Tomasz Marek ma wieloletnie praktyczne doświadczenie z analizą fal i przekazał uczestnikom szkolenia bardzo cenną wiedzę.

Idąc na szkolenie byłem sceptycznie nastawiony. Spodziewałem się przydługiego rysowania tego, co wszyscy wiedzą, czyli 1-2-3-4-5 a potem A-B-C i pokazywanie jak to pięknie działa na wyselekcjonowanych przykładach. Tymczasem zaskoczenie - prowadzący z góry założył, że każdy to zna i poleciał z zaawansowanymi regułami i prezentował je na bieżących indeksach. Patrząc na jego oznaczenia zobaczyłem, że 95% z tego co jest na sieci (włączając moje poprzednie "analizy" elliottowskie) tylko zaciemnia obraz rynku.


Czy zatem prowadzący przekazał nam jakiś święty Graal? Nic podobnego - jak sam przyznał, używa Elliotta głównie do wynajdywania bardzo wiarygodnych formacji, z dużym prawdopodobieństwem przewidujących kolejny impuls. Z tego co przedstawił najciekawszymi formacjami są trójkąty i kliny, bo w zależności od wewnętrznej struktury (czy są zbudowane z tzw. trójek, czyli zygzaków a-b-c czy piątek czyli impulsów 1-2-3-4-5) można stwierdzić czy robimy korektę, czy zmienia się trend. W ogóle najwięcej ciekawych rzeczy z punktu widzenia tradera odnosiło się do struktury korekt.

Fale są trudne, w pierwszym odruchu stwierdziłem, że nie warto ich stosować z tak ograniczoną wiedzą jak moja. Ale dzisiaj przypadkowo zajrzałem na indeks złotego (PLN INDEX) i zauważyłem kilka rzeczy, które przewinęły się we wczorajszych przykładach. Dlatego wklejam swoją pierwszą bardziej świadomą analizę fal z zaznaczeniem, że moja pewność co do oznaczeń jest duużo mniejsza niż we wcześniejszych przypadkach:


Jak wspomniałem bardzo miarodajnymi wskaźnikami w korektach są trójkąty. Ponieważ nie mam na razie materiałów ze szkolenia, opieram się na zapamiętanej wiedzy. Trójkąt trójkowy występuje często w fali B korekty. Jeśli dobrze oznaczyłem ostatnią falę spadkową na PLN_I, to kreślimy właśnie falę B (strukturę trójkąta tworzą zygzaki a-b-c) a to oznacza, że trójkąt powinien wybić dołem i czeka nas jeszcze spadkowe C na złotym.

Dodałem jeszcze przecięcia średnich, które również wygenerowały sygnał S.

Co to może oznaczać?

1. Źle oznaczyłem fale :)
2. Dobrze oznaczyłem fale, ale nie zawsze działają :)
3. Zmieni się sentyment globalny - tym razem waluty Europy Centralnej będą be, zwłaszcza że eurasa ciężko już dłużej kopać (a i na nim prawdopodobnie rysuje się klin odwracający trend).

Jeśli sygnał zapali, to będzie trochę punktów do zgarnięcia w grze przeciwko złotemu.

7 komentarzy:

  1. kreślimy właśnie falę B (strukturę trójkąta tworzą zygzaki a-b-c) - takich bzdur jeszcze nigdy w życiu nie widziałem. Powiedz lepiej, żeby oddali ci pieniądze za szkolenie. Nic nie warta analiza pod względem fal Elliota. Gdzie było to szkolenie w xtb cz TMS?

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkolenie bylo za darmo, w pierwszym akapicie wyczytasz kto organizowal. A moze jakis komentarz merytoryczny - pisze serio, mysle ze predzej cos naknocilem, niz facet przekazywal.

    Co jest bzdura - strukture trojkata tworza zygzaki a-b-c czy ze kreslimy fale B, czy oba sformulowania? I jak poprawnie oznaczyc fale?

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam, sorry za brak merytoryki wcześniej. Więc tak trójkąty nie idą abc tylko abcde, nie idą też zygzakami. Mogą, ale nie zawsze. Pomijaj takie darmowe szkolenia, bo oni chcą, żebyś był pewny, że umiesz i wplacal kasę na konto. Takie bzdury tam mówią, że to szkoda czasu. Raz byłem i cały czas żałuję tego dnia straconego. Rozpiska jest kompletnie zła, więc nawet nie ma co tu poprawiać tylko od nowa trzeba rysować. Trójkąty zbudowane z impulsów nie zmieniają trendów, tylko są początkami nowego i do tego są tak żadko spotykane 8%, że się je pomija.

    OdpowiedzUsuń
  4. "Trójkąty zbudowane z impulsów nie zmieniają trendów, tylko są początkami nowego" - i tak to szlo :) zmiana trendu to moja nadinterpretacja. I faktycznie gosc wspominal, ze rzadko wystepuja, choc pokazal jakis przyklad. Dlatego zaznaczylem pare razy, ze ten wykres jest tylko moja interpretacja tego co obejrzalem, nie mam jeszcze materialow (dostane na maila jak skonczy sie cykl szkolen), poza tym na szkoleniu uzmyslowilem sobie jak trudno rozpoznac prawidlowa strukture impulsow.

    Materialy ma oparte o analizy Prechtera, choc z gory zaznaczal, ze nie podziela jego krachowego nastawienia. Na szkoleniu byla kulturka, zreszta jak gadalem z ludzmi, wiekszosc niewiele zrozumiala. Probowalismy odgadywac struktury impulsow i nikomu sie to nie udawalo, wiec nie polecimy raczej szalec na platformie i trwonic depozyty :)

    A mam pytanie - czy to co zaznaczylem jako trojkat w ogole trojkatem jest?

    OdpowiedzUsuń
  5. W rozumieniu teorii fal Elliota jak na razie nie. Elliota się dobrze rozumie, ale po dłuuuugim czasie. Prechter to tylko wstęp o jak poznanie cyfr przed różniczkami ;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie ma tragedii, przede mna jeszcze takie podstawy jak utrzymanie zysku i przesuwanie stopa, a dosc wiarygodne sygnaly potrafie zajac na podst. przebiegu srednich czy kanalow. Na Elliota tez przyjdzie czas, potrzeba jeszcze tych paru kilo godzin otrzaskania z wykresami ;)

    Pozdro

    OdpowiedzUsuń
  7. Otrzymalem wczoraj materialy ze szkolenia. Juz rozumiem w czym blad - zygzak to nie a-b-c, tylko rodzaj korekty 5-3-5.

    OdpowiedzUsuń

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca