poniedziałek, 20 kwietnia 2009

Znowu?

Przed chwilą w Faktach TVN zobaczyłem wstrząsającą migawkę o masowych represjach w Iranie. Wieszanie ludzi za wypowiadanie własnego słowa, niewinna poetka skazana na śmierć i niewzruszony prezydent Iranu, który nie ugina się przed międzynarodowymi naciskami i nie ułaskawia skazanych.

Przypominam sobie, jak przed inwazją na Serbię bombardowano nas cierpieniami kosowskich Albańczyków. Pamiętam też reportaże o setkach tysięcy irackich dzieci, ginących w kraju Saddama. Całemu zachodniemu światu serduszka od tego ściskało i wyczekiwaliśmy z napięciem wkroczenia wojsk pokojowych, które położą kres nieprawości i mordom.

Nie upieram się, że Persom pod batem religijnych fanatyków jest dobrze. Wystarczy obejrzeć filmy na youtube o Iranie z czasów szacha, albo poczytać komiksy Marjane Satrapi. Regres kulturalny i cywilizacyjny typowy dla zamkniętych społeczeństw. Nie sądzę również, żeby "prawa człowieka" wystarczyły do ataku na Iran. Bush, będąc jeszcze gubernatorem Texasu, żartował sobie z kobiety skazanej na śmierć, której nie udzielił prawa łaski i nie przeszkodziło mu to w zostaniu prezydentem.

Trzeba będzie postraszyć czymś więcej, do tego najlepiej nadaje się oczywiście bomba atomowa. Choć nie jest problemem w przypadku bardziej niestabilnego Pakistanu, w rękach Iranu stanowi już zagrożenie dla wolnego świata.

Region Morza Kaspijskiego jest uważany za kluczowy dla zapewnienia kontroli nad surowcami energetycznymi. Amerykanie kontrolują Irak, Gruzję, mają sojusznika w postaci Turcji i starają się utrzymać wpływy w Afganistanie i Pakistanie. Większość byłych republik radzieckich trzyma z Rosją, do akcji brakuje tylko Chińczyków. Trzech graczy, trzy wykluczające się grupy interesu (pamiętajmy o chińskich kolonistach na Syberii, którzy powoli tworzą zagrożenie dla władzy Kremla).

Iran to ostatni niepodporządkowany kraj regionu. Ten fakt nie uprawniałby jeszcze USA do napaści. Nawet to, że Irańczycy nienawidzą Ameryki za atak rękami Saddama i wyniszczającą wojnę z lat 1980-88. Problem główny jest tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ira%C5%84ska_Gie%C5%82da_Naftowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W ramach eksperymentu wyłączam moderację komentarzy.

Zasady komentowania:
- żadnego spamu i reklam (także linków do serwisów w nazwie użytkownika),
- komentarze obraźliwe będą usuwane,
- proszę o zachowanie kultury i brak kłótni; różnice zdań należy wyrażać poprzez dyskusję wspartą argumentami.

Podtwórca