Miałeś chamie złoty róg: fundusze, spokój, głodne sukcesu pokolenie. Mogłeś postawić na ucieczkę do przodu. Wybrałeś stymulowanie konsumpcji i pompowanie balona nieruchomości.
Poprzednie części:
2018 - https://podtworca.blogspot.com/2018/08/polska-depresja-2025.html
2021 - https://podtworca.blogspot.com/2021/03/polska-depresja-2025-cz-2.html
czerwiec 2024 - https://podtworca.blogspot.com/2024/06/polska-depresja-2025-cz-3.html
Jak się uchronić:
https://podtworca.blogspot.com/2022/03/ucieczka-do-przodu.html
Wszystko zostało już powiedziane. Wszystko idzie zgodnie z logiką procesu zgrabnie ujętego przez Hemingwaya:
- Jak zbankrutowałeś?
- Na dwa sposoby. Najpierw powoli, potem nagle.
Powiecie, że podobne problemy ma cały nasz region, a my poradziliśmy sobie lepiej od większości sąsiadów. I nie zamierzam temu przeczyć. Nasz problem polega na tym, że przez ostatnie lata żyliśmy w bańce propagandy i postrzegamy sytuację jak Rosjanie swoją armię przed inwazją na Ukrainę. Z pewnością mniej przykro wchodzić w kryzys w towarzystwie, to jednak nie rozwiązuje naszych problemów.
Przejdźmy do wykresów.
2024
Projekcja z grudnia 2023 vs obecna rzeczywistość (kliknij by powiększyć):
SWIG80
MWIG40
WIG
2025 i dalej
No i ok, ale to już głównie przeszłość. Pytacie o ścieżkę 2025. Trochę tego już wygenerowałem. Są projekcje optymistyczne jak i pesymistyczne. No, ale skoro ten wpis jest o depresji, to wypadkową zostawię sobie na grudzień, tutaj natomiast w przypadku Polski zastosuję analogię do drugiej połowy lat 90-tych:
- Obecny kryzys chiński byłby odpowiednikiem kryzysu azjatyckiego 1997. Po pęknięciu bańki w Japonii w 1990 kapitały zostały przekierowane na inne państwa regionu: Koreę Południową, Filipiny, Tajlandię itp. Podobny proces odbył się w drugiej dekadzie XXI wieku w Chinach. W poszukiwaniu zwrotu napompowano największy w historii ludzkości balon na nieruchomościach, który obecnie nie ma pokrycia w kapitale. Sytuacja jest oczywiście inna od ówczesnej, juan trzyma się mocno i nawet nie próbuję zgadywać jak komuniści będą rozbrajać ten dług (oby nie poprzez wojnę), ale wiadomo: historia rymuje.
- Bankructwo Rosji 1998 = bankructwo Rosji 2025. Zakładam, że jeśli Republikanie nie uratują Putina poprzez odcięcie kroplówki od Ukrainy, to Rosja zapadnie się pod własnym ciężarem. Giełda rosyjska zdaje się już wyceniać scenariusz:
Tak wygląda ścieżka SWIG80 1996-1998 przeskalowana do proporcji hossy 2022-2024:
S&P500
Przewodnik stada. Kręciłem na różne sposoby modelem. Początkowe uśrednione projekcje są płaskie do początku 2026:
Jako kultywator sztuki AT nie mogłem jednak przejść do porządku dziennego nad nietkniętą luką na 4500!
Ze stooq.pl |
Porównując odtrendowione wzorce i kombinując ze sposobami mieszania uzyskałem m.in. coś takiego:
I dzięki!
Cześć! Żyjemy w ciekawych czasach. Dzięki za wpis - jak zwykle wartościowe spojrzenie. Mimo wszystko, jeśli będzie 25% spadku na sWigu, to nie jest to bardzo wysoki wymiar kary. Obawiam się, że może być gorzej. Rejestr pozycji krótkich KNF jest nadzwyczaj opuchnięty, a pamiętać trzeba, że tam są tylko duże pozycje, powyżej 0,5% netto.
OdpowiedzUsuńFaktycznie ta projekcja dla indeksów nie wygląda optymistycznie na niedaleką przyszłość, może warto zabezpieczyć się USD:)
OdpowiedzUsuńW ogólnym obrazie rymuje mi się jeszcze 2025 vs 2013. Znowu podchodzimy pod próg zadłużenia 60% i mamy liberałów za sterami. "Reformując" OFE zarżnęli rynek kapitałowy na lata bez mrugnięcia okiem.
OdpowiedzUsuńTo jest też jeden ze scenariuszy, który obserwuję - szczególnie, że ładnie się pokrywa z trajektorią jeśli zsynchronizujemy szczyty SWIG80 maj 2011 z listopad 2021.
UsuńSkoro nie można liczyć na wzrosty kursów akcji w najbliższych kwartałach, warto przyjrzeć się spółkom dywidendowym. Od 10 lat śledzę kursy akcji tylko w celach poznawczych a tym, co dla mnie jest naprawdę istotne, jest suma dywidend. Muszę tylko dodać, że żyję z giełdy i cenię sobie fakt, że nie muszę sprzedawać akcji, żeby realizować zyski. To co robię, czasem kilka razy w roku, czasem raz na kilka lat, to zakupy dobrych spółek (z krótkiej listy) na przecenach. Natomiast od 10 lat nie sprzedałem żadnych akcji (najstarsza spółka w moim portfelu siedzi 14 lat). Patrzę jeszcze na Xirr a ten przy wieloletnim portfelu waha się +- 1% do 3 % w cyklu hossa/bessa.
OdpowiedzUsuńTombo ale masz na myśli polską giełdę z której żyjesz? Pamiętam jak mocno obstawiałeś przy Livchat teraz Text:) i Cdr dalej uważasz że to dobre firmy na long?
OdpowiedzUsuńTXT dokupiłem jeszcze duże pakiety - nie zmieniam podejścia do spółki. Spodziewam się wyższej dywidendy niż w zeszłym roku. Co do CDR, spółka ratuje stopę zwrotu mojego portfela w tym roku, po cichu spodziewam się jakiegoś przekazu marketingowego za miesiąc na Game Awards oraz ataku na 200 zł do końca roku. W moich planach dywidendowych CDR za 2-3 lata będzie liderem spodziewam się 10-krotnego wzrostu dyw. z obecnych 1 zł/akcję do średnio 10 zł począwszy od roku po premierze Wiedźmina 4.
OdpowiedzUsuńTak, niezmiennie uważam CDR za najbardziej perspektywiczną dużą spółkę na GPW natomiast TXT jest wg mojej wiedzy jednym ze światowych liderów rynku komunikatorów człowiek-człowiek. Chatboty jeszcze przez długi czas będą w mojej opinii nędzną namiastką konsultantów, ze względu na b. wąski zakres problemów, które zwykle są w stanie rozwiązać. Przy skomplikowanych sprawach z kolei, SI opowiada zbyt wiele bajek, żeby ją traktować poważnie.
Żyję z dywidend z polskiej giełdy.
Wszystko jest możliwe, Kruk czy CCC też miały gorszy okres ale charyzmatyczni właściciele wyprowadzili firmy na prostą. Czy tu też tak będzie tego nie wiem, rozumiem że nie inwestujesz w firmy na zagranicznych giełdach?
UsuńNie inwestuję za granicą, nie poważam ETFów (nuda). Tylko pojedyncze spółki, które obserwuję i wybieram latami. Kruk to też mój typ (jeśli chodzi o zakupy) w tym roku.
Usuńczemu teraz się przyjrzeć pod dywidendy na lata?
UsuńCzyli sprzedaż na rajdzie Mikołaja i obserwujemy okazje w przyszłym roku?
OdpowiedzUsuńTombo co myslisz o Boryszewie?Ma płacic co rok dywidendy,już trzy były z rzedu
OdpowiedzUsuń12 lat temu trochę spekulowałem na BRS. Dzisiaj raczej nie wszedłbym. Zbyt mała kapitalizacja jak na mnie i spółki Karkosika często trafiają na celownik spekuły - trudno o stabilizację w takich warunkach. Ale dywidendy od 2022 r. zacne.
UsuńRopuszka walczy, może zawalczy o hist maxa :)?
OdpowiedzUsuńhttps://www.bankier.pl/wiadomosc/Zabka-wreszcie-odpalila-Skromne-wzrosty-indeksow-na-gieldzie-przy-slabych-bankach-8836010.html
OdpowiedzUsuńDla czego o tym pisze bo jeszcze może być jazda w górę na solidnych obrotach pod wejście do MSCI
Dedek, jakiesz plany wobec Xtb,? wyniki są przyzwoite, ja trzymam póki co :), zastanawiam się nad Asseco i CCC, masz jakieś zdanie o tych spółkach?
OdpowiedzUsuńNa razie wstrzymuję się od zakupów.
Usuń