Oczywiście zarówno w przypadku WIG jak i CRB nie mamy pewności, że dołek już był. Jednakże indeks towarów jest bliski wygenerowania wczesnego sygnału kupna i to z bardzo niskich poziomów:
W drugiej połowie 2015 roku towary z hukiem przebiły wsparcie na 200 pkt i od tego czasu poziom ten ponownie - jak 22 lata temu - stał się oporem!
Obecna inflacja wynika głównie ze wzrostu cen usług. Dlatego widzimy jak co roku drożeją np. obiady w barze (wyższe koszty pensji, czynsze), ale już niekoniecznie obserwujemy wzrost cen podstawowych produktów w markecie. Kiedy zaczną drożeć surowce, inflacja uderzy również w te drugie.
Na pierwszym wykresie widzimy jednak, że ceny towarów i polskich akcji są dość mocno skorelowane, co zresztą nie jest żadną tajemnicą (drogie surowce - drogie rynki wschodzące, tanie surowce, tanie rynki).
I tak oto kończymy 320-sty odcinek sagi "czekamy na start wielkiej hossy na rynkach wschodzących".
Ciekawe spostrzeżenie
OdpowiedzUsuńWciąż jakoś bardziej prawdopodobna wydaje mi się gruba hossa na surowcach (ze srebrem na czele - gold/silver ratio coraz wyżej => powrót do średniej prędzej czy później powinien mieć miejsce), niż hossa na naszym ryneczku GPW. Chociaż zapobiegawczo zapakowany jestem również w kilka spółek dywidendowych z W20 :)
OdpowiedzUsuńteż się zastanawiałem w jaki sposób zainwestować w srebro.
OdpowiedzUsuńmoże ma ktoś jakąś podpowiedź.
pirx
Zależy jaka kwota. Na GPW do spekulacji można użyć certyfikaty RCSILAOPEN (polecam najpierw sprawdzić historię na stooq i porównać z XAGPLN).
UsuńETFS Physical Silver (VZLC) notowany na niemieckiej Xetrze.
UsuńTrzeba jednak wziąć pod uwagę wpływ kursu euro (waluta notowań) i kursu dolara (odwrotna korelacja z surowcami). Wybrałem akurat ten ETF, bo spodziewam się w długim terminie odbicia na euro i osłabienia dolara.